Tomasz Siemoniak nowym szefem MSWiA

Autor: MSWiA 2024-05-14 08:44:38

Tomasz Siemoniak objął dziś (13 maja br.) urząd Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zastąpi on na tym stanowisku Marcina Kierwińskiego. Nowy minister nadal będzie pełnić funkcję Koordynatora Służb Specjalnych. Dotychczasowy szef MSWiA wystartuje w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Tomasz Siemoniak odebrał z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy powołanie na stanowisko szefa MSWiA i złożył przysięgę. 

Resort zostaje w najlepszych, możliwych rękach. Minister Siemoniak to osoba o wielkim doświadczeniu w administracji rządowej. To człowiek, który zawsze kieruje się dobrem państwa i gwarantuje, że służby podległe MSWiA będą pracowały dla dobra obywateli  

– powiedział dotychczasowy szef MSWiA Marcin Kierwiński. 

Nowy minister podsumował pracę swojego poprzednika wskazując, jak wielką pracę wykonał w różnych obszarach. Dodał przy tym, że obejmuje resort, który bardzo dobrze funkcjonuje. Minister Siemoniak wskazał także na główne zadania, z którymi przyjdzie się zmierzyć na tym stanowisku.

To jest resort, który bardzo dobrze znam, ten potencjał, który jest w ludziach, w służbach. Czasy są bardzo ciężkie. Mamy wojnę, mamy sytuację na granicy, mamy wielkie zapotrzebowanie obywateli na poczucie bezpieczeństwa. Zawsze ten resort był i będzie na pierwszej linii wszystkich problemów, klęsk żywiołowych, pożarów, zagrożeń, przestępczości. Mam świadomość, jakie to jest ciężkie zadanie

– podkreślił. 

Tomasz Siemoniak urodził się 2 lipca 1967 r. w Wałbrzychu. Polski polityk i ekonomista.  

Absolwent Wydziału Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Stypendysta Uniwersytetu w Duisburgu. W latach 1994-1996 był zatrudniony w Telewizji Polskiej – m.in. jako dyrektor Programu 1. W latach 1998-2000 pełnił funkcję dyrektora Biura Prasy i Informacji w Ministerstwie Obrony Narodowej. Od 2002 r. był również wiceprzewodniczącym rady nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej.  

W latach 1998-2000 był radnym gminy Warszawa-Centrum. Od grudnia 2000 r. do połowy 2002 r. był wiceprezydentem Warszawy. W latach 2002-2006 zasiadał w zarządzie Polskiego Radia, następnie do 2007 r. pełnił urząd wicemarszałka województwa mazowieckiego. W listopadzie 2007 r. został powołany na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, a w 2011 r. na funkcję ministra obrony narodowej w rządzie Donalda Tuska. We wrześniu 2014 r. w rządzie Ewy Kopacz objął urząd Wiceprezesa Rady Ministrów. Od 2015 r. poseł na Sejm RP. W grudniu 2023 r. powołany na stanowisko Ministra – członka Rady Ministrów oraz koordynatora służb specjalnych.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u