Zielona granica” Agnieszki Holland z nagrodą Ponad Granicami

Autor: Festiwal Polskich Filmów w Nowym Jorku 2024-06-12 08:06:35

Znamy laureatów New York Polish Film Festival 

Jurorzy przyznali cztery nagrody. Piątą wskaże amerykańska publiczność

Trwa 19. Festiwal Polskich Filmów w Nowym Jorku. Impreza przyciąga nowojorczyków, ale skupia też wokół siebie amerykańską Polonię i przyjaciół Polaków. Projekcje w Scandinavia House na Manhattanie już się zakończyły, ale do 16 czerwca filmy można jeszcze oglądać online. 

Po kinowych projekcjach swoje cztery nagrody przyznało już Jury, w skład którego weszli: Karolina Porcari – aktorka i reżyserka (przewodnicząca Jury), Zofia Schroten - Czerniejewicz – producentka i dziennikarz oraz Bartek Rainski – producent. Piątą nagrodę przyzna publiczność po zakończeniu projekcji online.


 

Ryszard Horowita z plakatem Festiwalu autorstwa syna, Daniela Horowitza fot Ella Wojdak.jpg

Ryszard Horowitz z plakatem Festiwalu, które autorem jest Daniel Horowitz fot. Ella Wojdak/NYPFF
 

  
Ponad Granicami

Nagrodę główną Ponad Granicami im. Krzysztofa Kieślowskiego za najlepszy film Jurorzy przyznali „Zielonej granicy" w reżyserii Agnieszki Holland, za stworzenie poruszającego obrazu ludzkiego dramatu, który wykracza ponad czas i ponad granice, nie dając szansy pozostać obojętnym. „Zielona granica" jest czymś więcej niż film - to refleksja nad człowieczeństwem dotykająca najgłębszych jego wartości – czytamy w uzasadnieniu.

Nagrodę im. Elżbiety Czyżewskiej za najlepszą kreację aktorską otrzymał Eryk Biedunkiewicz za rolę Antosia w filmie „Kajtek czarodziej" w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz. Za stworzenie postaci porywającej serce widza, za oddanie i magiczny talent, który zabiera nas w piękny, barwny a zarazem trudny świat dorosłości – uzasadniło Jury 

Za ten sam film nagrodzona została także Maja Komorowska, która wcieliła się tam w rolę babci. Za magnetyczną aktorską kreację, za stworzenie pozytywnej postaci, której ciepło i etos pozostają z widzem długo po obejrzeniu filmu – napisali Jurorzy. 

Nagrodę za najlepszy film dokumentalny otrzymał obraz „Do ostatniej kropli” w reżyserii Ewy Ewart, za umiejętność poruszenia tak trudnego tematu jakim jest zdrowie planety Ziemi z wrażliwością i wnikliwością. Za nadzieję na lepsze jutro i przypomnienie nam o tym, że człowiek zbudowany jest w 70% z wody.


 

IMG_1075.jpg

Magdalena Łazarkiewicz podczas spotkania z nowojorską publicznością fot. NYPFF
 


 

Festiwal online

Nowojorskie pokazy w Scandinavia House już się zakończyły, ale do 16 czerwca trwa jeszcze festiwalowa odsłona online, dzięki której festiwalowe filmy można oglądać także poza Nowym Jorkiem. Więcej informacji: https://www.nypff.com/ 

Głównym sponsorem festiwalu jest od lat Żywiec (Grupa Żywiec S.A.). Impreza otrzymała też wsparcie Konsulatu Generalnego  RP w Nowym Jorku, Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku, Polskiej Misji przy ONZ i Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, a także innych organizacji, prasy polonijnej i prywatnych osób. 
 


 

Z poważaniem,

Aleksandra Różdżyńska
aleksandra.rozdzynska@gmail.com

508066764


 

MonetHeader.png
 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u