Nowy kompleks penitencjarny w Chmielowie

Autor: Podkarpacki UW 2024-07-06 09:07:30

Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul wzięła udział wojewódzkich obchodach Święta Służby Więziennej, które były połączone z prezentacją pilotażowego kompleksu penitencjarnego w Chmielowie.

Najnowocześniejszy w Polsce, a także w Europie kompleks powstał zgodnie z założeniami projektu „Pilotażowe kompleksy penitencjarne”, współfinansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014 - 2021 (Program Operacyjny „Sprawiedliwość”). 

Inwestycja o wartości ponad 80 mln zł obejmuje pawilon mieszkalny dla 200 skazanych kobiet oraz halę produkcyjną o powierzchni 800 m kw. umożliwiającą podjęcie pracy przez osoby odbywające tam karę pozbawienia wolności. W nowym obiekcie, wzorowanym na skandynawskiej myśli penitencjarnej, karę pozbawienia wolności odbywać będą kobiety, które zostaną poddane specjalistycznym oddziaływaniom resocjalizacyjnym i terapeutycznym.

Jako uzupełnienie procesu powrotu skazanych do życia społecznego przy jednostce penitencjarnej wybudowany został też tzw. dom przejściowy dla 38 kobiet. Będą się w nim przygotowywać się do zakończenia odbywania kary pozbawienia wolności. Dom przejściowy zlokalizowany jest poza murami jednostki, w systemie maksymalnie zmniejszonego dozoru. Podstawą pobytu będzie zatrudnienie, nauka i specjalistyczne oddziaływania resocjalizacyjne.

W budynku penitencjarnym oraz w tzw. domu przejściowym zamontowane zostały innowacyjne okna, w których nie ma stalowych krat. Mają one wszystkie potrzebne certyfikaty bezpieczeństwa. 

Inwestycja rozpoczęła się w sierpniu 2022 r. Jest już zakończona. W połowie października br. trafią tutaj pierwsze osadzone. 

W nowo powstałym kompleksie zorganizowane zostały w czwartek obchody Wojewódzkiego Święta Służby Więziennej. Podczas uroczystości wręczone zostały złote, srebrne i brązowe odznaki „Za zasługi dla więziennictwa” oraz akty nadania na wyższe stopnie służbowe w korpusie oficerów, chorążych i podoficerów. Wydarzenie było również okazją przyznania odznaki SEMPER PARATUS za dokonanie czynu świadczącego o szczególnej odwadze i bohaterstwie.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u