Przysięga wojskowa żołnierzy 11MBOT w Gorlicach

Autor: Małopolski UW 2024-07-08 09:20:16

67 rekrutów ukończyło 16-dniowe szkolenie podstawowe w ramach „Wakacji z WOT”. Po zaliczeniu 24-godzinnego egzaminu końcowego (tzw. pętli taktycznej), rekruci złożyli przysięgę wojskową na Rynku w Gorlicach. Szeregi 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej zasilili licealiści i studenci, którzy w ramach wakacyjnej przerwy zgłosili się na szkolenie. W uroczystości uczestniczył wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Być żołnierzem Wojska Polskiego to wielki zaszczyt i wielkie zobowiązanie. Wojskowy mundur jest chlubną oznaką najwyższej służby — w imię dobra, pomyślności, a przede wszystkim bezpieczeństwa obywateli naszego kraju. Dumą napawa fakt, że tak wielu spośród nas wybiera tę wymagającą drogę. Dzisiaj, właśnie tutaj, w Gorlicach, w szeregi 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej wstępują nowi żołnierze. Drodzy Terytorialsi! Wypowiadana przez Was rota przysięgi wojskowej staje się odtąd kompasem na drogach waszego życia. W każdej chwili swojej służby wracajcie do tych słów, w myśl których zobowiązaliście się, że za sprawę naszej Ojczyzny będącej w potrzebie nie będziecie szczędzić krwi własnej ani życia – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar

Podczas uroczystego ślubowania zaprzysiężonym towarzyszyła kompania honorowa 113 batalionu lekkiej piechoty małopolskich terytorialsów. Po uroczystej defiladzie na uczestników i zaproszonych gości czekał pokaz sprzętu służb mundurowych, a głodni mogli się posilić tradycyjną wojskową grochówką. Uroczystościom towarzyszyła także akcja krwiodawstwa.

Żołnierze wstąpili w szeregi batalionów w Limanowej, Tarnowie, Oświęcimiu oraz podkrakowskiej Rząsce. Do małopolskich terytorialsów dołączyli również rezerwiści. Skrócone, 8-dniowe szkolenie wojskowe ukończyło 50 ochotników. Na kolejne wcielenie w ramach „Wakacji z WOT” dowódca jednostki zaprasza również studentów i wykładowców krakowskich uczelni i szkół wyższych.  

Obecnie w szeregach 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej służy ponad 2200 żołnierzy.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u