XXV Światowy Zjazd Kaszubów w Kościerzynie

Autor: Pomorski UW 2024-07-09 08:55:39

Kościerzyna po dwudziestu latach ponownie była gospodarzem Światowego Zjazdu Kaszubów. To, obok Dnia Jedności Kaszubów, najważniejsze święto dla wszystkich identyfikujących się z językiem i kulturą regionu. Wśród gości nie mogło więc zabraknąć wojewody pomorskiej Beaty Rutkiewicz.

Zjazd rozpoczęto od powitania uczestników na Dworcu PKP i odsłonięcia kamienia upamiętniającego dwa zjazdy w Kościerzynie oraz postać ks. Hilarego Jastaka (ksiądz prałat, doktor teologii, kapelan Solidarności, określany często królem Kaszubów, podkreślał  kaszubskie pochodzenie i pielęgnował kulturę kaszubską).

Spotkaniu Kaszubów z całego świata towarzyszyły prezentacje sztuki artystów ludowych, rękodzielników i regionalnych producentów. Były stoiska z przysmakami kaszubskiej kuchni, strefa dla najmłodszych, bicie rekordu w jednoczesnej grze na diabelskich skrzypcach, turniej gry w Baśkę, wystawa zdjęć, targi książki etc. Wręczono również nagrody „Bursztynowa Klëka” i COSTERINA 2024.

Za organizację odpowiadały miasto Kościerzyna oraz Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie.

Światowy Zjazd Kaszubów co roku odbywa się w innej miejscowości. To nie tylko manifestacja patriotyzmu i przynależności do kaszubskiej społeczności ale też okazja do poznania bogatej tradycji i dziedzictwa. Na zjazdach spotkać można osoby z każdego niemal zakątka świata. I Zjazd Kaszubów odbył się w Chojnicach. Kolejne zorganizowano w: Helu, Wejherowie, Kartuzach, Słupsku, Kościerzynie, Łebie, Gdyni, Brusach, Gdańsku, Bytowie, Pucku, Lęborku, Sopocie, Władysławowie, Pruszczu Gdańskim, Redzie, Wdzydzach, Rumi, Luzinie, Chojnicach, Brusach, a w zeszłym roku ponownie w Kartuzach.  Z uwagi na pandemię, nie odbył się XXII Zjazd Kaszubów, planowany w 2020 roku w Pucku.

W zjeździe uczestniczyły m.in. minister edukacji Barbara Nowacka i posłanka Agnieszka Pomaska.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u