80. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego Stutthof

Autor: Pomorski UW 2025-05-12 09:00:51

Pochłonął tysiące ludzkich istnień, dostarczał ofiarom niewyobrażalnego cierpienia, ogłuszał okrucieństwem, okaleczał ich zdrowie, był miejscem więzienia, izolowania, poniżania i zastraszania – mówiła podczas uroczystości 80. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Stutthof wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz.

W obchodach wzięła również udział marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska. W imieniu premiera Donalda Tuska, wojewoda złożyła wieńce pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa.

- Spotykamy się tu, w każdą rocznicę, by wracać myślami do Ofiar, ale przede wszystkim pokazać jaką drogą, jako cywilizacja, nigdy więcej iść nie powinniśmy. Jesteśmy tutaj, żeby pokazać naszą odpowiedzialność za przyszłość nowych pokoleń. Muzeum Stutthof jest naszą wspólną, bolesną pamięcią – zaznaczyła wojewoda, wskazując, że II wojna światowa wypowiedziana światu przez hitlerowskie Niemcy była czystym bezprawiem, które naruszyło wszystkie reguły. - Ten obóz, podobnie jak inne fabryki śmierci zbudowane przez popleczników Hitlera, jest właśnie przykładem przekroczenia wszelkich norm etycznych – podkreśliła.

Obóz Stutthof status „państwowego obozu koncentracyjnego” uzyskał 7 stycznia 1942 r., faktycznie założony został 2 września 1939 r. W pierwszej fazie miał odegrać szczególną rolę w realizacji rozwiązania kwestii polskiej na terenie Pomorza Gdańskiego. W ciągu ponad 5 lat zarejestrowano w nim łącznie około 110 tys. więźniów z 28 państw. Liczbę ofiar szacuje się na około 63 - 65 tys. (ok. 23 tys. zmarłych to ofiary ewakuacji KL Stutthof).

2 września 1939 do miejscowości Stutthof, Niemcy przywieźli pierwszych więźniów - Polaków z Wolnego Miasta Gdańska. Na leśnej polanie powstał Konzentrazion Lager Stutthof, miejsce niewolniczej pracy i śmierci tysięcy ludzi z krajów podbitych przez III Rzeszę.  Pierwszym transportem przywieziono przedstawicieli duchowieństwa, nauczycieli, członków Związku Zachodniego, Ligi Morskiej i Kolonialnej, przedstawicieli polskich stronnictw i partii politycznych, urzędników oraz zaangażowanych w działania na rzecz polskości na terenie Wolnego Miasta Gdańska i Pomorza Gdańskiego. Łącznie około 150 osób. Wielu z nich zginęło podczas dwóch egzekucji 11 stycznia i 22 marca 1940 r.

Więcej na stronie - Muzeum Stutthof w Sztutowie

© 2018 Super-Polska.pl stat4u