Szkoły średnie



Nauczyciel Roku 2025

Agnieszka Kopacz, nauczycielka języka polskiego i informatyki w I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Marii Skłodowskiej- Curie w Sopocie - Nauczycielem Roku 2025. Zwyciężczyni odebrał nagrodę z rąk Wiceminister Edukacji Katarzyny Lubnauer.

Nauczyciel Roku 2025

Agnieszka Kopacz, nauczycielka języka polskiego i informatyki w I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Marii Skłodowskiej- Curie w Sopocie - Nauczycielem Roku 2025. Zwyciężczyni odebrał nagrodę z rąk Wiceminister Edukacji Katarzyny Lubnauer.


„Edukacja z wojskiem”

w szkołach już po raz czwarty!

„Edukacja z wojskiem”

w szkołach już po raz czwarty!


Harcerski apel

Zakończył się LXVI Harcerski Rajd Szlakami Walk Partyzanckich. Uczestnikom gratulował, w imieniu wojewody Józefa Bryka, dyrektor generalny urzędu wojewódzkiego Michał Cichocki.

Harcerski apel

Zakończył się LXVI Harcerski Rajd Szlakami Walk Partyzanckich. Uczestnikom gratulował, w imieniu wojewody Józefa Bryka, dyrektor generalny urzędu wojewódzkiego Michał Cichocki.


Technik elektromobilności

przełom w polskiej edukacji motoryzacyjnej

Technik elektromobilności

przełom w polskiej edukacji motoryzacyjnej


Pakt na rzecz przeciwdziałania

przemocy rówieśniczej - wspólna deklaracja na rzecz bezpiecznych i przyjaznych szkół

Pakt na rzecz przeciwdziałania

przemocy rówieśniczej - wspólna deklaracja na rzecz bezpiecznych i przyjaznych szkół


Tydzień o Przeciwdziałaniu Przemocy Rówieśniczej

2025. Wspólnie budujemy bezpieczne i pełne szacunku szkoły

Tydzień o Przeciwdziałaniu Przemocy Rówieśniczej

2025. Wspólnie budujemy bezpieczne i pełne szacunku szkoły


XXXI sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży

Edukacja obywatelska była tematem XXXI sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Młodzi posłowie ze 153 szkół podstawowych w Polsce wybrali najważniejsze dla dzieci i młodzieży zagadnienie związane z edukacją obywatelską. Uchwała, w której zebrano wyniki głosowania, została przekazana marszałkowi Sejmu.

XXXI sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży

Edukacja obywatelska była tematem XXXI sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Młodzi posłowie ze 153 szkół podstawowych w Polsce wybrali najważniejsze dla dzieci i młodzieży zagadnienie związane z edukacją obywatelską. Uchwała, w której zebrano wyniki głosowania, została przekazana marszałkowi Sejmu.


Przyszłość a Ty” w Gdyni,

młodzież zagrała w spektaklu „Sekret” w ramach ogólnopolskiego programu profilaktycznego

Przyszłość a Ty” w Gdyni,

młodzież zagrała w spektaklu „Sekret” w ramach ogólnopolskiego programu profilaktycznego


„Edukacja zdrowotna – korzyści na całe życie”

W Sejmie odbyła się konferencja „Edukacja zdrowotna – korzyści na całe życie”. Parlamentarzyści i eksperci rozmawiali o nowym przedmiocie szkolnym. Wśród tematów, które poruszali, pojawiły się m.in. zdrowie psychiczne, dieta i aktywność fizyczna.

„Edukacja zdrowotna – korzyści na całe życie”

W Sejmie odbyła się konferencja „Edukacja zdrowotna – korzyści na całe życie”. Parlamentarzyści i eksperci rozmawiali o nowym przedmiocie szkolnym. Wśród tematów, które poruszali, pojawiły się m.in. zdrowie psychiczne, dieta i aktywność fizyczna.


„Dodajmy Nauczycielom Skrzydeł”

Minister Edukacji Barbara Nowacka, wzięła udział w konferencji dla nauczycieli szkół artystycznych - „Dodajmy Nauczycielom Skrzydeł”, która odbyła się w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

„Dodajmy Nauczycielom Skrzydeł”

Minister Edukacji Barbara Nowacka, wzięła udział w konferencji dla nauczycieli szkół artystycznych - „Dodajmy Nauczycielom Skrzydeł”, która odbyła się w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.


mObywatel Junior w mObywatelu.

Cyfrowe usługi dla prawie 5 milionów uczniów, ich rodziców i opiekunów

mObywatel Junior w mObywatelu.

Cyfrowe usługi dla prawie 5 milionów uczniów, ich rodziców i opiekunów


Minister Barbara Nowacka spotkała się

z medalistami doskonałości polskiej drużyny EuroSkills Herning 2025

Minister Barbara Nowacka spotkała się

z medalistami doskonałości polskiej drużyny EuroSkills Herning 2025


15-latek na crossie uciekał przed policją

Policjanci z płockiej drogówki zatrzymali nieletniego, który chciał uniknąć kontroli drogowej. 15-latek przed funkcjonariuszami uciekał na crossie. Nie posiadał wymaganych uprawnień, a pojazd był nieubezpieczony i niedopuszczony do ruchu. Sprawa trafi do sądu rodzinnego, który zdecyduje o dalszych konsekwencjach.

15-latek na crossie uciekał przed policją

Policjanci z płockiej drogówki zatrzymali nieletniego, który chciał uniknąć kontroli drogowej. 15-latek przed funkcjonariuszami uciekał na crossie. Nie posiadał wymaganych uprawnień, a pojazd był nieubezpieczony i niedopuszczony do ruchu. Sprawa trafi do sądu rodzinnego, który zdecyduje o dalszych konsekwencjach.


Ruszają klasy mundurowe w liceach i technikach

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński wziął udział w inauguracji roku szkolnego z uczniami klas o profilu mundurowym. Rok szkolny 2025/2026 jest pierwszym w historii, w którym ruszają profesjonalne oddziały mundurowe w liceach i technikach. To nowe, systemowe rozwiązanie będzie sprzyjać tworzeniu mocnych kadr służb podległych MSWiA w kolejnych latach. Resort spraw wewnętrznych i administracji wydał zezwolenia na stworzenie nawet 239 takich oddziałów.

Ruszają klasy mundurowe w liceach i technikach

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński wziął udział w inauguracji roku szkolnego z uczniami klas o profilu mundurowym. Rok szkolny 2025/2026 jest pierwszym w historii, w którym ruszają profesjonalne oddziały mundurowe w liceach i technikach. To nowe, systemowe rozwiązanie będzie sprzyjać tworzeniu mocnych kadr służb podległych MSWiA w kolejnych latach. Resort spraw wewnętrznych i administracji wydał zezwolenia na stworzenie nawet 239 takich oddziałów.


Podkarpacka Policja i Straż Graniczna podpisała porozumienie z 11 szkołami średnimi

W Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej zostały podpisane porozumienia, które umożliwią realizację zajęć z przygotowania do podjęcia służby w Policji i Straży Granicznej w szkołach średnich województwa podkarpackiego z oddziałem o profilu mundurowym.

Podkarpacka Policja i Straż Graniczna podpisała porozumienie z 11 szkołami średnimi

W Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej zostały podpisane porozumienia, które umożliwią realizację zajęć z przygotowania do podjęcia służby w Policji i Straży Granicznej w szkołach średnich województwa podkarpackiego z oddziałem o profilu mundurowym.


Licealistka z Gdyni na liście Girls of the Year 2025

Dziewczyny mają moc zmieniania świata. Uczennica III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni Kornelia Wieczorek znalazła się w gronie dziesięciu młodych liderek inspirujących społeczność na całym świecie. Zwycięskie zestawienie magazynu „Time” ma na celu celebrację oraz wsparcie potencjału dziewczynek, a sama Kornelia ma na koncie mnóstwo naukowych sukcesów i apetyt na więcej.

Licealistka z Gdyni na liście Girls of the Year 2025

Dziewczyny mają moc zmieniania świata. Uczennica III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni Kornelia Wieczorek znalazła się w gronie dziesięciu młodych liderek inspirujących społeczność na całym świecie. Zwycięskie zestawienie magazynu „Time” ma na celu celebrację oraz wsparcie potencjału dziewczynek, a sama Kornelia ma na koncie mnóstwo naukowych sukcesów i apetyt na więcej.


Kolejnych 99 gdyńskich nauczycieli i nauczycielek z awansem zawodowym

Nauczyciele i nauczycielki często są wzorem dla młodych ludzi. Pomagają im poszerzać horyzonty, rozwijać pasje i dbają o ich rozwój intelektualny. Ale sami również cały czas się dokształcają. Tego lata w Gdyni do egzaminu na stopień nauczyciela mianowanego przystąpiło 99 nauczycieli. Wszyscy go zdali i 26 sierpnia podczas uroczystości w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym odbiorą akty mianowania.

Kolejnych 99 gdyńskich nauczycieli i nauczycielek z awansem zawodowym

Nauczyciele i nauczycielki często są wzorem dla młodych ludzi. Pomagają im poszerzać horyzonty, rozwijać pasje i dbają o ich rozwój intelektualny. Ale sami również cały czas się dokształcają. Tego lata w Gdyni do egzaminu na stopień nauczyciela mianowanego przystąpiło 99 nauczycieli. Wszyscy go zdali i 26 sierpnia podczas uroczystości w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym odbiorą akty mianowania.


Gdyńscy nauczyciele walczą o mianowania. Ruszyły egzaminy

Łącznie 99 nauczycielek i nauczycieli pracujących w gdyńskich szkołach w te wakacje stanie przed komisjami egzaminacyjnymi, ubiegając się o status nauczycieli mianowanych. Awans to dla nich podsumowanie etapu w karierze, ale też nowe prawa. Egzaminy będą trwać od 9 do 18 lipca.

Gdyńscy nauczyciele walczą o mianowania. Ruszyły egzaminy

Łącznie 99 nauczycielek i nauczycieli pracujących w gdyńskich szkołach w te wakacje stanie przed komisjami egzaminacyjnymi, ubiegając się o status nauczycieli mianowanych. Awans to dla nich podsumowanie etapu w karierze, ale też nowe prawa. Egzaminy będą trwać od 9 do 18 lipca.


Zakończenie roku szkolnego w XIV LO w Lublinie

Wakacje oficjalnie rozpoczęte! W uroczystym zakończeniu roku szkolnego 2024/2025 w XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Lublinie udział wziął wicewojewoda lubelski Wojciech Wołoch.

Zakończenie roku szkolnego w XIV LO w Lublinie

Wakacje oficjalnie rozpoczęte! W uroczystym zakończeniu roku szkolnego 2024/2025 w XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Lublinie udział wziął wicewojewoda lubelski Wojciech Wołoch.


Zakończenie roku szkoleniowego OHP w Kozienicach

Uroczyste wojewódzkie zakończenie roku szkoleniowego 2024/2025 było okazją do podsumowania pracy młodzieży i kadry z Ochotniczych Hufców Pracy w Kozienicach, Garwolinie oraz Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Radomiu. W wydarzeniu uczestniczył wicewojewoda mazowiecki Patryk Fajdek.

Zakończenie roku szkoleniowego OHP w Kozienicach

Uroczyste wojewódzkie zakończenie roku szkoleniowego 2024/2025 było okazją do podsumowania pracy młodzieży i kadry z Ochotniczych Hufców Pracy w Kozienicach, Garwolinie oraz Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Radomiu. W wydarzeniu uczestniczył wicewojewoda mazowiecki Patryk Fajdek.


80 lat istnienia Liceum Ogólnokształcącego w Legionowie

W tym roku Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Legionowie obchodzi 80. rocznicę powstania. Dla całej społeczności szkolnej to czas wspomnień, refleksji i świętowania. W uroczystych obchodach wzięli udział m.in. absolwenci szkoły: Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, Prezydent Miasta Legionowo Bogdan Kiełbasiński, Dyrektor Generalny Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie Paweł Cukrowski.

80 lat istnienia Liceum Ogólnokształcącego w Legionowie

W tym roku Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Legionowie obchodzi 80. rocznicę powstania. Dla całej społeczności szkolnej to czas wspomnień, refleksji i świętowania. W uroczystych obchodach wzięli udział m.in. absolwenci szkoły: Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, Prezydent Miasta Legionowo Bogdan Kiełbasiński, Dyrektor Generalny Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie Paweł Cukrowski.


Pierwsza łopata wbita!

Wicewojewoda Zbigniew Szczypiński uczestniczył w uroczystości rozpoczęcia budowy Powiatowego Centrum Sportu i Zdrowia w Olsztynku - nowoczesnej, wielofunkcyjnej przestrzeni, która będzie służyć edukacji, sportowi, zdrowiu i bezpieczeństwu mieszkańców.


 

Pierwsza łopata wbita!

Wicewojewoda Zbigniew Szczypiński uczestniczył w uroczystości rozpoczęcia budowy Powiatowego Centrum Sportu i Zdrowia w Olsztynku - nowoczesnej, wielofunkcyjnej przestrzeni, która będzie służyć edukacji, sportowi, zdrowiu i bezpieczeństwu mieszkańców.


 


90 lat Chorągwi Gdańskiej ZHP

Zuchy, harcerze i instruktorzy świętowali 90-lecie ZHP Chorągwi Gdańskiej. W uroczystym apelu, na skwerze Kościuszki w Gdyni, wzięła udział wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz

90 lat Chorągwi Gdańskiej ZHP

Zuchy, harcerze i instruktorzy świętowali 90-lecie ZHP Chorągwi Gdańskiej. W uroczystym apelu, na skwerze Kościuszki w Gdyni, wzięła udział wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz


Nowoczesne pracownie dla podkarpackich szkół

Szkoły podstawowe i ponadpodstawowe wzbogacą się o pracownie sztucznej inteligencji (AI), pracownie STEM, czyli nauk przyrodniczych, technologii, inżynierii i matematyki, a także o zestawy do zdalnego nauczania.

Nowoczesne pracownie dla podkarpackich szkół

Szkoły podstawowe i ponadpodstawowe wzbogacą się o pracownie sztucznej inteligencji (AI), pracownie STEM, czyli nauk przyrodniczych, technologii, inżynierii i matematyki, a także o zestawy do zdalnego nauczania.


IV Spartakiada Sportowo-Obronna Klas Wojskowych

29 kwietnia 2025 r. na strzelnicy Polskiego Związku Łowieckiego w Olsztynie odbyła się IV Spartakiada Sportowo-Obronna Klas Wojskowych. W wydarzeniu uczestniczyło około 200 uczestników z 16 szkół z województwa warmińsko-mazurskiego, realizujący projekty edukacyjne Ministerstwa Obrony Narodowej.

IV Spartakiada Sportowo-Obronna Klas Wojskowych

29 kwietnia 2025 r. na strzelnicy Polskiego Związku Łowieckiego w Olsztynie odbyła się IV Spartakiada Sportowo-Obronna Klas Wojskowych. W wydarzeniu uczestniczyło około 200 uczestników z 16 szkół z województwa warmińsko-mazurskiego, realizujący projekty edukacyjne Ministerstwa Obrony Narodowej.


Gdańscy licealiści polecą do USA na finał Odysei Umysłu

Kreatywność, współpraca, pomysłowość i odwaga w łamaniu schematów – to cechy, które łączą młode gdańszczanki i gdańszczan, uczestników tegorocznej edycji konkursu Odyseja Umysłu. Uczniowie z I i V Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku nie tylko sięgnęli po najwyższe laury podczas 34. Finału Ogólnopolskiego, ale także już w maju polecą do Stanów Zjednoczonych, by reprezentować Polskę na światowych finałach tego prestiżowego konkursu.

Gdańscy licealiści polecą do USA na finał Odysei Umysłu

Kreatywność, współpraca, pomysłowość i odwaga w łamaniu schematów – to cechy, które łączą młode gdańszczanki i gdańszczan, uczestników tegorocznej edycji konkursu Odyseja Umysłu. Uczniowie z I i V Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku nie tylko sięgnęli po najwyższe laury podczas 34. Finału Ogólnopolskiego, ale także już w maju polecą do Stanów Zjednoczonych, by reprezentować Polskę na światowych finałach tego prestiżowego konkursu.


Prezentacja systemu 72H

Są młodzi, zdolni i wspólnie pracują nad projektem„72H”. A dziś spotkali się z wojewodą pomorską Beatą Rutkiewicz i dyrektorem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Zbigniewem Muszyńskim. Mowa o uczniach III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, którzy wspólnie z ekspertami wspierającymi projekt przedstawili możliwości nowego systemu.


 

Prezentacja systemu 72H

Są młodzi, zdolni i wspólnie pracują nad projektem„72H”. A dziś spotkali się z wojewodą pomorską Beatą Rutkiewicz i dyrektorem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Zbigniewem Muszyńskim. Mowa o uczniach III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, którzy wspólnie z ekspertami wspierającymi projekt przedstawili możliwości nowego systemu.


 


Za osiągnięcia w nauce

Ponad 140 uczniów świętokrzyskich szkół otrzymało w tym roku szkolnym stypendia Prezesa Rady Ministrów oraz stypendia Ministra Edukacji. W uroczystości wręczenia pamiątkowych dyplomów uczestniczył dyrektor generalny urzędu wojewódzkiego Ireneusz Piasecki.

Za osiągnięcia w nauce

Ponad 140 uczniów świętokrzyskich szkół otrzymało w tym roku szkolnym stypendia Prezesa Rady Ministrów oraz stypendia Ministra Edukacji. W uroczystości wręczenia pamiątkowych dyplomów uczestniczył dyrektor generalny urzędu wojewódzkiego Ireneusz Piasecki.


Poznaliśmy Ogólnopolski Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2025

Uniwersytet Mikołaja Kopernika był gospodarzem uroczystej gali, podczas której odznaczono najlepsze licea i technika z województwa kujawsko-pomorskiego. W wydarzeniu wzięli udział Wicewojewoda Michał Koniuch, Kurator Oświaty Grażyna Dziedzic oraz nauczyciele i uczniowie z 35 najlepszych szkół średnich w województwie.

Poznaliśmy Ogólnopolski Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2025

Uniwersytet Mikołaja Kopernika był gospodarzem uroczystej gali, podczas której odznaczono najlepsze licea i technika z województwa kujawsko-pomorskiego. W wydarzeniu wzięli udział Wicewojewoda Michał Koniuch, Kurator Oświaty Grażyna Dziedzic oraz nauczyciele i uczniowie z 35 najlepszych szkół średnich w województwie.


Stypendia dla najlepszych uczniów województwa łódzkiego

Ponad 270-ciu uczniów szkół średnich z województwa łódzkiego otrzymało w poniedziałek (17.03) stypendia Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Edukacji Narodowej za szczególne osiągnięcia w nauce. Wyróżnieni to laureaci licznych konkursów, uzyskujący najwyższe wyniki w nauce. Dyplomy stypendystom wręczyli, w imieniu wojewody łódzkiego Doroty Ryl: dyrektor Wydziału Rodziny i Polityki Społecznej ŁUW – Anetta Chlebicka oraz kurator oświaty – Janusz Brzozowski

Stypendia dla najlepszych uczniów województwa łódzkiego

Ponad 270-ciu uczniów szkół średnich z województwa łódzkiego otrzymało w poniedziałek (17.03) stypendia Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Edukacji Narodowej za szczególne osiągnięcia w nauce. Wyróżnieni to laureaci licznych konkursów, uzyskujący najwyższe wyniki w nauce. Dyplomy stypendystom wręczyli, w imieniu wojewody łódzkiego Doroty Ryl: dyrektor Wydziału Rodziny i Polityki Społecznej ŁUW – Anetta Chlebicka oraz kurator oświaty – Janusz Brzozowski


Pomorski Okrągły Stół Uczniowski z udziałem minister edukacji

Kilkudziesięciu pomorskich uczniów dyskutowało z minister edukacji Barbarą Nowacką o statutach, systemie oceniania, egzaminach zewnętrznych i relacjach w szkole. Rozmowy w ramach Pomorskiego Okrągłego Stołu Uczniowskiego odbyły się w Zespole Szkół Łączności

Pomorski Okrągły Stół Uczniowski z udziałem minister edukacji

Kilkudziesięciu pomorskich uczniów dyskutowało z minister edukacji Barbarą Nowacką o statutach, systemie oceniania, egzaminach zewnętrznych i relacjach w szkole. Rozmowy w ramach Pomorskiego Okrągłego Stołu Uczniowskiego odbyły się w Zespole Szkół Łączności


Otwarcie strzelnicy wirtualnej w Elblągu

W poniedziałek 20 stycznia br. wojewoda warmińsko-mazurski Radosław Król wraz z obecnym Prezydentem Elbląga dr. Michałem Missanem, byłym Prezydentem Elbląga Witoldem Wróblewskim oraz Małgorzatą Sowicką - Dyrektor Departamentu Edukacji dokonali uroczystego otwarcia strzelnicy wirtualnej znajdującej się w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Elblągu.

Otwarcie strzelnicy wirtualnej w Elblągu

W poniedziałek 20 stycznia br. wojewoda warmińsko-mazurski Radosław Król wraz z obecnym Prezydentem Elbląga dr. Michałem Missanem, byłym Prezydentem Elbląga Witoldem Wróblewskim oraz Małgorzatą Sowicką - Dyrektor Departamentu Edukacji dokonali uroczystego otwarcia strzelnicy wirtualnej znajdującej się w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Elblągu.


O sukcesach i problemach współczesnych uczniów

Mazowiecki Okrągły Stół Uczniowski

O sukcesach i problemach współczesnych uczniów

Mazowiecki Okrągły Stół Uczniowski


Gala finałowa konkursu „Obiektyw obywatelski” – znamy zwycięzców

Podczas uroczystej gali w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (17 stycznia br.) ogłoszono finalistów i laureatów konkursu „Obiektyw obywatelski”. Wydarzenie, zorganizowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości i Ministerstwo Edukacji Narodowej, było adresowane do uczniów szkół ponadpodstawowych.

Gala finałowa konkursu „Obiektyw obywatelski” – znamy zwycięzców

Podczas uroczystej gali w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (17 stycznia br.) ogłoszono finalistów i laureatów konkursu „Obiektyw obywatelski”. Wydarzenie, zorganizowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości i Ministerstwo Edukacji Narodowej, było adresowane do uczniów szkół ponadpodstawowych.


Oddziały mundurowe w szkołach ponadpodstawowych

Organy prowadzące publiczne i niepubliczne szkoły ponadpodstawowe mogą składać wnioski o udzielenie zezwolenia na utworzenie oddziałów o profilu mundurowym w zarządzanych przez siebie placówkach.

Oddziały mundurowe w szkołach ponadpodstawowych

Organy prowadzące publiczne i niepubliczne szkoły ponadpodstawowe mogą składać wnioski o udzielenie zezwolenia na utworzenie oddziałów o profilu mundurowym w zarządzanych przez siebie placówkach.


Ponad 200 nowych nauczycieli dyplomowanych w Kujawsko-Pomorskim

Ponad 200 nauczycieli otrzymało w tym tygodniu akty nadania stopnia nauczyciela dyplomowanego. W dowód ciężkiej pracy, zaangażowania i pasji, które każdego dnia wkładają w kształcenie młodych pokoleń, pedagodzy odebrali swoje zasłużone zawodowe awanse z rąk Grażyny Dziedzic, Kujawsko-Pomorskiej Kurator Oświaty.

Ponad 200 nowych nauczycieli dyplomowanych w Kujawsko-Pomorskim

Ponad 200 nauczycieli otrzymało w tym tygodniu akty nadania stopnia nauczyciela dyplomowanego. W dowód ciężkiej pracy, zaangażowania i pasji, które każdego dnia wkładają w kształcenie młodych pokoleń, pedagodzy odebrali swoje zasłużone zawodowe awanse z rąk Grażyny Dziedzic, Kujawsko-Pomorskiej Kurator Oświaty.


Spotkanie z kadrą nauczycielską I LO w Chorzowie

Wojewoda Śląski Marek Wójcik uczestniczył w spotkaniu kadry nauczycielskiej i dyrekcji I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie z Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Katarzyną Lubnauer. Spotkanie było poświęcone planowanym zmianom w systemie edukacji.

Spotkanie z kadrą nauczycielską I LO w Chorzowie

Wojewoda Śląski Marek Wójcik uczestniczył w spotkaniu kadry nauczycielskiej i dyrekcji I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie z Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Katarzyną Lubnauer. Spotkanie było poświęcone planowanym zmianom w systemie edukacji.


Najlepsi uczniowie na Mazowszu

Tego typu wydarzenie pokazuje nam, jak wielki potencjał drzemie w młodych ludziach. W gmachu Szkoły Głównej Handlowej odbyło się wręczenie dyplomów najlepszym z najlepszych – stypendystom Prezesa Rady Ministrów.

Najlepsi uczniowie na Mazowszu

Tego typu wydarzenie pokazuje nam, jak wielki potencjał drzemie w młodych ludziach. W gmachu Szkoły Głównej Handlowej odbyło się wręczenie dyplomów najlepszym z najlepszych – stypendystom Prezesa Rady Ministrów.


226 stypendiów Prezesa Rady Ministrów dla uczniów z Podkarpacia

Zawsze powtarzam, że na Podkarpaciu mieszka niezwykle uzdolniona młodzież - podczas dzisiejszej uroczystości wręczania dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów mówiła Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki.

226 stypendiów Prezesa Rady Ministrów dla uczniów z Podkarpacia

Zawsze powtarzam, że na Podkarpaciu mieszka niezwykle uzdolniona młodzież - podczas dzisiejszej uroczystości wręczania dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów mówiła Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki.


Finał I Ogólnopolskiego Przeglądu Musztry Klas Mundurowych

W dniach 23–25 października br. na terenie Centrum Szkolenia Policji w Legionowie odbył się finał I Ogólnopolskiego Przeglądu Musztry Klas Mundurowych. Przegląd jest skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych z klas mundurowych. Wydarzenie, organizowane przez Komendanta Głównego Policji pod honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, zgromadziło 14 zespołów z różnych szkół w Polsce.


 

Finał I Ogólnopolskiego Przeglądu Musztry Klas Mundurowych

W dniach 23–25 października br. na terenie Centrum Szkolenia Policji w Legionowie odbył się finał I Ogólnopolskiego Przeglądu Musztry Klas Mundurowych. Przegląd jest skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych z klas mundurowych. Wydarzenie, organizowane przez Komendanta Głównego Policji pod honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, zgromadziło 14 zespołów z różnych szkół w Polsce.


 


Wręczenie odznaczeń z okazji Dnia Edukacji Narodowej

W Szczawnie-Zdroju odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia odznaczeń z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W wydarzeniu uczestniczyli Ministra Edukacji Narodowej Barbara Nowacka oraz Wojewoda Dolnośląski Maciej Awiżeń ...

Wręczenie odznaczeń z okazji Dnia Edukacji Narodowej

W Szczawnie-Zdroju odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia odznaczeń z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W wydarzeniu uczestniczyli Ministra Edukacji Narodowej Barbara Nowacka oraz Wojewoda Dolnośląski Maciej Awiżeń ...


Dni Edukacji Narodowej w Ełku

W Ełku odbyła się uroczysta gala z okazji Dnia Edukacji Narodowej, podczas której uhonorowano nauczycieli i pracowników oświaty. Wśród gości specjalnych znalazł się Wojewoda Warmińsko-Mazurski Radosław Król, który w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na wyjątkową rolę, jaką pełnią nauczyciele w kształtowaniu przyszłości regionu i całego kraju.

Dni Edukacji Narodowej w Ełku

W Ełku odbyła się uroczysta gala z okazji Dnia Edukacji Narodowej, podczas której uhonorowano nauczycieli i pracowników oświaty. Wśród gości specjalnych znalazł się Wojewoda Warmińsko-Mazurski Radosław Król, który w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na wyjątkową rolę, jaką pełnią nauczyciele w kształtowaniu przyszłości regionu i całego kraju.


Świętujemy Dzień Edukacji Narodowej

Złote, srebrne i brązowe Krzyże Zasługi oraz Medale za Długoletnią służbę – łącznie 208 odznaczeń państwowych otrzymają nauczyciele i pedagodzy z województwa mazowieckiego podczas uroczystości związanych z Dniem Edukacji Narodowej. Pierwsze odznaczenia w imieniu Prezydenta RP wręczył Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski

Świętujemy Dzień Edukacji Narodowej

Złote, srebrne i brązowe Krzyże Zasługi oraz Medale za Długoletnią służbę – łącznie 208 odznaczeń państwowych otrzymają nauczyciele i pedagodzy z województwa mazowieckiego podczas uroczystości związanych z Dniem Edukacji Narodowej. Pierwsze odznaczenia w imieniu Prezydenta RP wręczył Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski


60 lat istnienia Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie

Jej misją jest kształcenie uzdolnionych muzycznie dzieci i młodzieży, które w przyszłości będą profesjonalnymi muzykami oraz świadomymi uczestnikami życia muzycznego. To zadanie Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie, które w tym roku obchodzi 60-lecie istnienia. W uroczystości z okazji jubileuszu wzięła udział I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger, która wręczyła odznaczenia państwowe.

60 lat istnienia Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie

Jej misją jest kształcenie uzdolnionych muzycznie dzieci i młodzieży, które w przyszłości będą profesjonalnymi muzykami oraz świadomymi uczestnikami życia muzycznego. To zadanie Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie, które w tym roku obchodzi 60-lecie istnienia. W uroczystości z okazji jubileuszu wzięła udział I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger, która wręczyła odznaczenia państwowe.


I LO w Kętach świętuje Dzień Edukacji Narodowej

14 października 1773 r. z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego utworzona została Komisja Edukacji Narodowej – pierwsze w Polsce i Europie ministerstwo edukacji powszechnej. Na pamiątkę tego wydarzenia co roku obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej, potocznie zwany Dniem Nauczyciela. Społeczność I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Kętach przygotowała z tej okazji uroczystość, w której uczestniczył wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

I LO w Kętach świętuje Dzień Edukacji Narodowej

14 października 1773 r. z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego utworzona została Komisja Edukacji Narodowej – pierwsze w Polsce i Europie ministerstwo edukacji powszechnej. Na pamiątkę tego wydarzenia co roku obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej, potocznie zwany Dniem Nauczyciela. Społeczność I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Kętach przygotowała z tej okazji uroczystość, w której uczestniczył wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.


NIK o szkolnictwie zawodowym

Reforma szkolnictwa zawodowego, którą rozpoczęto w roku szkolnym 2017/2018, miała przygotować kadry specjalistów gotowych na wyzwania nowoczesnej gospodarki. Tymczasem jedna trzecia absolwentów szkół branżowych I stopnia nie pracowała ani nie kontynuowała nauki. Minister Edukacji, pomimo posiadania stosownych danych, nie dokonał ewaluacji kształcenia umożliwiającej podjęcie działań naprawczych. 

NIK o szkolnictwie zawodowym

Reforma szkolnictwa zawodowego, którą rozpoczęto w roku szkolnym 2017/2018, miała przygotować kadry specjalistów gotowych na wyzwania nowoczesnej gospodarki. Tymczasem jedna trzecia absolwentów szkół branżowych I stopnia nie pracowała ani nie kontynuowała nauki. Minister Edukacji, pomimo posiadania stosownych danych, nie dokonał ewaluacji kształcenia umożliwiającej podjęcie działań naprawczych. 


Wręczenie aktów nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego

396 nauczycieli odebrało w piątek akty nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego. W zorganizowanej w Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego uroczystości udział wzięli wojewoda lubelski Krzysztof Komorski oraz Lubelski Kurator Oświaty Tomasz Szabłowski.

Wręczenie aktów nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego

396 nauczycieli odebrało w piątek akty nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego. W zorganizowanej w Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego uroczystości udział wzięli wojewoda lubelski Krzysztof Komorski oraz Lubelski Kurator Oświaty Tomasz Szabłowski.


O kształceniu zawodowym w Radomsku

W środę, 7 sierpnia, wojewoda łódzki Dorota Ryl odwiedziła powiat radomszczański, gdzie uczestniczyła w konferencji prasowej poświęconej dofinansowaniu projektów z konkursu „Kształcenie zawodowe”, organizowanego przez Urząd Marszałkowski w Łodzi.

O kształceniu zawodowym w Radomsku

W środę, 7 sierpnia, wojewoda łódzki Dorota Ryl odwiedziła powiat radomszczański, gdzie uczestniczyła w konferencji prasowej poświęconej dofinansowaniu projektów z konkursu „Kształcenie zawodowe”, organizowanego przez Urząd Marszałkowski w Łodzi.


Finansowanie niepublicznych szkół kształcących dorosłych sprzyja nadużyciom

System finansowania szkół niepublicznych kształcących dorosłych nie działał prawidłowo. Nie zapewnił on organom dotującym – skutecznych narzędzi zapobiegających nadużyciom w pobieraniu i wykorzystaniu dotacji, organom prowadzącym ― możliwości stabilnego planowania finansowego i jednolitych zasad dotowania na terenie kraju, a szkołom ― niezakłóconej organizacji zajęć. W ocenie NIK, system sprzyja wyłudzeniom dotacji i generuje duże, nie zawsze celowe, wydatki publiczne. Niestety taki stan utrzymuje się pomimo systematycznie przeprowadzanych reform.

Finansowanie niepublicznych szkół kształcących dorosłych sprzyja nadużyciom

System finansowania szkół niepublicznych kształcących dorosłych nie działał prawidłowo. Nie zapewnił on organom dotującym – skutecznych narzędzi zapobiegających nadużyciom w pobieraniu i wykorzystaniu dotacji, organom prowadzącym ― możliwości stabilnego planowania finansowego i jednolitych zasad dotowania na terenie kraju, a szkołom ― niezakłóconej organizacji zajęć. W ocenie NIK, system sprzyja wyłudzeniom dotacji i generuje duże, nie zawsze celowe, wydatki publiczne. Niestety taki stan utrzymuje się pomimo systematycznie przeprowadzanych reform.


„Tak jak ptaki na wolności – harcerze w obliczu II wojny światowej”

Zainteresowanie młodych ludzi najnowszą historią Polski, działalnością harcerstwa podczas II wojny światowej, życiorysami harcerzy i instruktorów, a także miejscami pamięci. To główny cel konkursu „Tak jak ptaki na wolności – harcerze w obliczu II wojny światowej”. Jego organizatorami byli Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Chorągiew Krakowska ZHP im. Tadeusza Kościuszki. Patronat honorowy nad konkursem objął wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar. W gali podsumowującej wzięła udział I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger, która wręczyła uczestnikom nagrody.

„Tak jak ptaki na wolności – harcerze w obliczu II wojny światowej”

Zainteresowanie młodych ludzi najnowszą historią Polski, działalnością harcerstwa podczas II wojny światowej, życiorysami harcerzy i instruktorów, a także miejscami pamięci. To główny cel konkursu „Tak jak ptaki na wolności – harcerze w obliczu II wojny światowej”. Jego organizatorami byli Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Chorągiew Krakowska ZHP im. Tadeusza Kościuszki. Patronat honorowy nad konkursem objął wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar. W gali podsumowującej wzięła udział I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger, która wręczyła uczestnikom nagrody.