Św. Józef patronem na trudne czasy

Autor: Mat. prasowe KUL 2021-03-25 19:43:15

Rok 2021 papież Franciszek ogłosił w Kościele Rokiem Świętego Józefa. Jak mówi biblista z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ks. prof. Mirosław Wróbel – To patron na nasze trudne czasy. Milczący święty, który nie wypowiada ani jednego słowa na kartach Nowego Testamentu, ale przemawia swoim czynem. Pokazuje, że świętym stajemy się nie przez piękne słowa, ale przez konkretne czyny, czyny miłości, czyny, które realizują Bożą wolę”.

Właśnie patronowi roku 2021 poświęcona jest najnowsza książka ks. prof. Wróbla „Biblijna ikona św. Józefa”. Zawiera ona piętnaście biblijnych medytacji, które pozwalają lepiej poznać opiekuna Jezusa Chrystusa. - Inspiracją są teksty pochodzące z Nowego Testamentu, które są komentowane w tzw. lectio divina i małe miniaturki poetyckie, które jeszcze bardziej uwypuklają postać św. Józefa, wyjaśnia biblista.

Rozważania poprzedza List apostolski papieża Franciszka „Patris corde” (Ojcowskim sercem), z okazji 150. rocznicy ogłoszenia świętego Józefa Patronem Kościoła Powszechnego. Książka jest pięknie ilustrowana witrażami z kościoła św. Józefa w Betlejem, należącego do sióstr Karmelitanek Bosych, a także piękne ikony sióstr Józefitek.

- Książka jest godna polecenia dla wszystkich, którzy pragną, aby ten niezwykły święty, który czyni tyle cudów w naszym życiu, mógł rzeczywiście wkroczyć i nam pomagać w tych trudnych czasach, zachęca autor. Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium” i została opatrzona wstępem metropolity lubelskiego abp. Stanisława Budzika.

Wspomnienie św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny obchodzone jest 19 marca. Jest patronem małżonków i rodzin chrześcijańskich, ojców, sierot, robotników, rzemieślników, wszystkich pracujących i uciekinierów, a także dobrej śmierci. W ikonografii przedstawiany jest z Dzieciątkiem Jezus na ręku, z lilią w dłoni. Ewangelie poświęcają mu łącznie 26 wierszy. Stąd wiadomo, że pochodził z rodu Dawida, był opiekunem Najświętszej Maryi Panny i Jezusa, zarabiał na życie pracą własnych rąk.

Ks. prof. Mirosław Wróbel kieruje Sekcją Nauk Biblijnych KUL. Specjalistyczne studia z zakresu nauk biblijnych odbył na KUL, w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, na Uniwersytecie Hebrajskim oraz w École Biblique et Archéologique Française w Jerozolimie. Jego zainteresowania naukowe obejmują m.in. pisma Janowe, języki starożytne, relacje pomiędzy judaizmem i chrześcijaństwem, Targumy (autorski projekt: Biblia Aramejska), manuskrypty z Qumran. Jest asystentem kościelnym Szkoły Formacji Duchowej, a także przewodnikiem po ziemiach biblijnych.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u