Polsko-hiszpańskie konsultacje międzyrządowe

Autor: MSWiA 2021-06-02 08:45:35

Premier Mateusz Morawiecki, premier Pedro Sánchez Pérez-Castejón, a także ministrowie z Polski i Hiszpanii wzięli udział w międzyrządowych konsultacjach dotyczących współpracy obu państw. Szef polskiego MSWiA Mariusz Kamiński spotkał się z Fernando Grande-Marlaska Gómezem, ministrem spraw wewnętrznych Królestwa Hiszpanii.

Polsko-hiszpańskie konsultacje międzyrządowe odbyły się w poniedziałek (31 maja br.) w Alcalá de Henares. Głównymi tematami rozmów były: koordynacja działań związanych z pandemią Covid-19, polityka klimatyczna, wyzwania migracyjne, polityka sąsiedztwa, kwestie dwustronnej współpracy gospodarczej, edukacyjnej i kulturalnej.

Ostatnie konsultacje międzyrządowe miały miejsce 4 lata temu. Później pandemia zakłóciła ten harmonogram, ale wracamy do naszego normalnego trybu współpracy. Dzisiaj odnaleźliśmy wiele wspólnych tematów

- powiedział premier Mateusz Morawiecki. Prezes Rady Ministrów podkreślił, że mamy podpisanych wiele wspólnych deklaracji - w dziedzinie infrastruktury, ale także w zapewnieniu bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego, współpracy gospodarczej, poszerzania wspólnego rynku czy rozwijania innowacyjności.

W ramach konsultacji minister Mariusz Kamiński oraz wiceminister Bartosz Grodecki spotkali się z Fernando Grande-Marlaska Gómezem, ministrem spraw wewnętrznych Królestwa Hiszpanii. Szef polskiego MSWiA wraz ze swoim hiszpańskim odpowiednikiem wziął również udział w sesji plenarnej.

Podczas spotkania bilateralnego ministrów spraw wewnętrznych omówiona została kwestia dalszej intensyfikacji współpracy i wymiany informacji pomiędzy polskimi i hiszpańskimi służbami w zakresie zwalczania przestępczości. 

Ministrowie przedyskutowali również aktualne zagadnienia pozostające na agendzie Unii Europejskiej. Podkreślili potrzebę skutecznej ochrony granic zewnętrznych UE oraz efektywnej współpracy z państwami trzecimi na rzecz zwalczania nielegalnej migracji na głównych szlakach, w szczególności skutecznego stosowania readmisji i powrotów.  Bez tych elementów reforma polityki migracyjno-azylowej UE nie jest możliwa. W tym kontekście, minister Mariusz Kamiński nawiązał do ostatnich wydarzeń skutkujących wzmożoną presją migracyjną na południowe granice Hiszpanii.

Zapewniłem o solidarności i gotowości Polski do udzielenia wsparcia władzom hiszpańskim na wypadek dalszej eskalacji presji migracyjnej na zewnętrzne granice Unii Europejskiej

– zaznaczył szef polskiego MSWiA.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u