Rządowe wsparcie dla osób niepełnosprawnych

Autor: Łódzki UW 2021-06-05 08:31:34

W Sieradzu odbyła się konferencja prasowa dotycząca funkcjonowania centrów opiekuńczo-mieszkalnych, a także wsparcia dla pozarządowych, lokalnych organizacji w opiece nad osobami niepełnosprawnymi.

W tym szczególnym dla wszystkich dzieci dniu chcemy powiedzieć i pokazać, że pamiętamy także o najmłodszych ze szczególnymi potrzebami i o ich rodzinach. Obecnie trwa nabór wniosków dla samorządów w Programie "Centra opiekuńczo-mieszkalne". Będą to placówki, gdzie 40% miejsc będzie przeznaczone dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, które do tej pory miały największe problemy z codziennym funkcjonowaniem. W najbliższych 4 latach na ten cel przeznaczymy 300 mln zł – powiedział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych Paweł Wdówik.

Wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk wskazał natomiast, że bardzo ważna jest lokalizacja tego typu ośrodków, żeby osoby niepełnosprawne mogły pozostać w swoim dotychczasowym środowisku.

- Dołożymy wszelkich starań, aby centra opiekuńczo-mieszkalne były właściwie zlokalizowane, tak aby podopieczni nie musieli rozstawać się z swoimi rodzinami, przyjaciółmi i innymi bliskimi osobami i mogły pozostać w regionie w którym mieszkają od dawna - dodał Karol Młynarczyk.

W spotkaniu wzięła też udział Maria Wika - prezes Stowarzyszenia "Dary Losu” - organizacji, której głównym celem jest działanie na rzecz wyrównywania szans osób niepełnosprawnych, a także tych zagrożonych niepełnosprawnością.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u