30. ROCZNICY WIZYTY JANA PAWŁA II W RZESZOWIE

Autor: Podkarpacki UW 2021-06-06 09:38:12

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart wzięła udział w uroczystości z okazji 30. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Rzeszowie.  

2 czerwca w rzeszowskiej katedrze odbyła się Msza Święta pod przewodnictwem ks. bpa Jana Wątroby. Następnie został odsłonięty i poświęcony pomnik  św. Jana Pawła II w Parku Papieskim.

– Powracamy dziś pamięcią do chwili, kiedy na naszej rzeszowskiej ziemi gościł nasz Wielki Rodak. Niech poświęcony dziś pomnik przypomina naszym mieszkańcom i wszystkim odwiedzającym miasto o tej wizycie. Niech przypomina, jak wiele Rzeszów i nasza Ojczyzna zawdzięcza polskiemu Papieżowi. Patrząc na ten niezwykły monument zastanówmy się nad ponadczasowym, uniwersalnym przesłaniem, jakie każde wystąpienie Jana Pawła II za sobą niosło. Czerpmy z tej skarbnicy mądrości siłę, która pozwoli nam – jak mówił papież – całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię „Polska” raz jeszcze przyjąć z wiarą, nadzieją i miłością, nie zwątpić w nie, nie znudzić się nim i nie zaniechać, a tym samym nie podcinać korzeni, z których wyrastamy. Spróbujmy nie tylko słuchać, ale przede wszystkim usłyszeć to, co Ojciec Święty do nas mówił, wsłuchać się w treści  jego nauczania, otwierając na nie swoje serca – powiedziała wojewoda.

***

2 czerwca 1991 r. Jan Paweł II odwiedził Rzeszów w ramach 4. Pielgrzymki do Polski pod hasłem „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście”. Podczas pobytu w Rzeszowie Ojciec Święty odprawił Mszę św. na błoniach przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. W czasie Eucharystii Jan Paweł II beatyfikował bp. Józefa Sebastiana Pelczara, a po Mszy św. konsekrował kościół, który wraz z utworzeniem diecezji rzeszowskiej 25 marca 1992 r. został katedrą nowej diecezji (źródło: Diecezja Rzeszowska).

© 2018 Super-Polska.pl stat4u