W Kujawsko-Pomorskiem będzie politechnika

Autor: Kujawsko-Pomorski UW 2021-06-07 08:23:25

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy przekształcony zostanie w Politechnikę Bydgoską. Mówił o tym, podczas konferencji prasowej na UTP, Minister Edukacji i Nauki prof. Przemysław Czarnek.

Sejm RP uchwalił ustawę, która z inicjatywy rządu, przekształca ten uniwersytet w politechnikę. Obecnie nie ma politechniki w województwie kujawsko-pomorskim. To niezwykle ważne, aby jedna z kilkunastu tego typu polskich uczelni wkrótce rozpoczęła funkcjonowanie w tym regionie. To będzie najmłodsza politechnika z 70-letnim stażem. Przekształcenie daje większe możliwości rozwojowe, podnosi prestiż tej zasłużonej uczelni, która ma znakomite wyniki naukowe i dydaktyczne 

– podkreślił Minister Edukacji i Nauki. Prof.  Przemysław Czarnek zapewnił również, iż rząd będzie wspierał rozwój Politechniki Bydgoskiej m.in. poprzez pomoc przy realizacji planów inwestycyjnych związanych z powstaniem Akademickiego Centrum Sportu w fordońskim kampusie.

Kiedy kilka miesięcy temu razem z panem ministrem i panem rektorem rozmawialiśmy o rozpoczęciu procesu legislacyjnego, to daliśmy słowo, że uda się to przeprowadzić w tak szybki sposób, aby już od nowego roku akademickiego można było przemianować uniwersytet w politechnikę 

– mówił podczas konferencji Minister-członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber.

Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz nawiązując do współpracy z ministrem prof. Przemysławem Czarnkiem, w czasie kiedy ten był jeszcze Wojewodą Lubelskim, podziękował za to, ze kujawsko-pomorskie będzie miało politechnikę. Reprezentant rządu w terenie podkreślił jak ważna to decyzja i to nie tylko dla całej społeczności akademickiej, ale również regionu. Zapewnił też o dalszym wsparciu rozwoju uczelni. W konferencji uczestniczyli również parlamentarzyści - poseł Tomasz Latos oraz poseł Piotr Król. 

W imieniu społeczności akademickiej uczelni, Rektor prof. Marek Adamski podziękował za inicjatywę i prowadzenie procesu legislacyjnego przekształcenia UTP w Politechnikę Bydgoską im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u