Patriotyczne pocztówki

Autor: Świętokrzyski UW 2021-06-07 08:29:09

Nagrodzono finalistów wojewódzkiego konkursu „Pamięć o Żołnierzach Wyklętych”. Pomysłów oraz artystycznego kunsztu gratulował laureatom wojewoda Zbigniew Koniusz.

Zadaniem konkursu, zorganizowanego przez kielecką delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej, przy współudziale Wojewody Świętokrzyskiego, było wykonanie projektu kartki pocztowej poświęconej tematyce Żołnierzy Wyklętych. Przedsięwzięcie skierowano do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z regionu świętokrzyskiego. Praca mogła przedstawiać zarówno pojedyncze wydarzenie, jak również postaci, symbole oraz osobistą refleksję nad tematem konkursu, ukazane w artystycznej formie.

Te pocztówki chwytają ze serce, od razu jak się na nie popatrzy. Wasze prace pokazują, że Żołnierze Wyklęci się nie poddali. Próbowali walczyć z niesprawiedliwością i, co najważniejsze, wiedzieli, że Polska ma być wolna, jest bowiem wartością ponadczasową i wartą każdego poświęcenia. Większość z tych żołnierzy zginęła w młodym wieku. Wszystko było przed nimi, lecz poświęcili się dla ojczyzny. Także dzięki wam pamięć o Żołnierzach Wyklętych przetrwa – mówił wojewoda do uczestników konkursu podczas spotkania w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach.

Wśród prac przysłanych przez uczniów szkół podstawowych pierwsze miejsce zajął Karol Bzymek ze Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Nowinach. W tej kategorii jury postanowiło przyznać ex aequo dwie drugie oraz trzecie nagrody, a otrzymali je: Filip Oziemek i Szymon Sołtys (uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowinach) oraz Jakub Michalak (Szkoła Podstawowa w Nowinach) i Zuzanna Ramska (Szkoła Podstawowa im. S. Żeromskiego w Chmielniku).

Nagrody za najlepsze pocztówki zaprojektowane przez uczniów szkół ponadpodstawowych otrzymali:  Julia Tomczyk (Powiatowy Zespół Szkół w Chmielniku), Weronika Dereń (Liceum Ogólnokształcące im. S. Żeromskiego w Chobrzanach) oraz Natalia Wróbel (Liceum Ogólnokształcące im. W. Broniewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim). Nagrody wręczyli laureatom wojewoda Zbigniew Koniusz, naczelnik delegatury IPN Dorota Koczwańska-Kalita oraz wicedyrektor Biura Wojewody Ewa Nowak.

Głównym celem konkursu było popularyzowanie wiedzy na temat żołnierzy podziemia niepodległościowego, jak również upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz edukacja historyczna młodych ludzi.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u