40-lecie NSZZ RI "Solidarność" w Poznaniu

Autor: Wielkopolski UW 2021-06-14 07:25:04

Od uroczystej mszy świętej i złożenia wieńców pod pomnikiem Powstania Poznańskiego Czerwca ‘56 rozpoczęły się dzisiejsze obchody 40-lecia Zjazdu Zjednoczeniowego i powstania NSZZ RI "Solidarność" w Poznaniu. W uroczystościach uczestniczył wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Po zakończonym nabożeństwie w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry w Poznaniu uczestnicy wydarzenia przy akompaniamencie orkiestry dętej przemaszerowali na Plac Adama Mickiewicza.

Pod pomnikiem Ofiar Poznańskiego Czerwca ‘56, w imieniu Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego wieniec złożył wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.  

Uroczystości zakończył pokaz musztry kadetów z Zespołu Szkół Technicznych im. Hipolita Cegielskiego w Śremie.

 

Następnie w sali sesyjnej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu odbyła się konferencja z okazji 40-lecia Zjazdu Zjednoczeniowego i powstania NSZZ RI Solidarność w Poznaniu.

Konferencja rozpoczęła się od odśpiewania Hymnu Państwowego oraz minuty ciszy, którą uczestnicy uroczystości uczcili pamięć bohaterów walki o niepodległość.

List do uczestników spotkania wystosowany od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego odczytał wojewoda wielkopolski Michał Zieliński. - Działalność Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych "Solidarność" jest częścią historii ruchu solidarnościowego i walki o obalenie władzy komunistycznej. Jako spadkobiercy dziedzictwa sprzed czterdziestu lat jesteśmy zobowiązani, by strzec tej wspaniałej polskiej tradycji i skutecznie dbać o interesy polskich rolników - napisał w liście premier.

Dzisiejsze uroczystości zostały zorganizowana przez Radę Wojewódzką NSZZ RI "Solidarność" Wielkopolska pod patronatem wojewody wielkopolskiego.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u