Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w województwie lubelskim

Autor: Lubelski UW 2021-06-24 00:07:49

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki przebywał dzisiaj z wizytą w województwie lubelskim. Gościł w Fabryce Cukierków „Pszczółka” w Lublinie, Stellarium Sp. z o.o w Niedźwiadzie – Kolonii i P.H.M. POLCOMM w Lubartowie, gdzie zapoznał się z działalnością firm. Ostatnim punktem była wizyta na budowie drogi ekspresowej S19 w Niedrzwicy Dużej – odcinku stanowiącym część międzynarodowej trasy Via Carpatia. Premierowi towarzyszył wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Fabryka Cukierków „Pszczółka” w Lublinie
 
Fabryka Cukierków „Pszczółka” Sp. z o. o. działa na rynku niespełna 70 lat. Wyroby Pszczółki podbiły rynki zagraniczne. Można je znaleźć na sklepowych półkach m.in. w USA, Rosji, Jordanii, Niemczech, Łotwie, Słowacji, Czechach, Estonii, Azerbejdżanie, Mongolii, Szwecji, Rumunii, Litwie, Węgrzech, Kanadzie, Iraku, Chinach.
 
- W ramach Polskiego Ładu ta firma skorzystała ze wsparcia w postaci tarczy finansowej i udało się przechować jej wartość. Jest ona bardzo duża. Można ją odszukać też w procesie technologicznym. Cała nasza gospodarka musi być taka, jak ta firma. Ta sama receptura znakomitych wyrobów cukierniczych, ale z unowocześnionym procesem technologicznym. W gospodarce tak samo. Polska myśl techniczna, znakomita praca polskich pracowników, wzbogacona technologiami polskimi i z całego świata. W Polskim Ładzie dla przedsiębiorców, w pierwszej fazie COViD-19 przechowaliśmy miejsca pracy, ocaliliśmy udział w rynku. Teraz przechodzimy do drugiej fazy. Tak jak przed pandemią, kiedy niektórzy mówili o polskiej gospodarce, że jest lokomotywą wzrostu europejskiego, tak i teraz Polska staje się lokomotywą wzrostu w Unii Europejskiej. Nasz wyraźny wzrost produkcji przemysłowej, znakomite odbicie w wielu procesach inwestycyjnych daje mi ogromną podstawę do optymizmu, kiedy patrzę na możliwy rozwój Polski w najbliższych latach. Pszczółka eksportuje do wielu krajów. To jest droga dla polskich firm średniej wielkości - szukanie nowych rynków zbytu. Chcemy to zrobić, ponieważ poprzez to następuje przypływ pieniędzy do Polski. Chcemy kontynuować wsparcie dla polskich przedsiębiorców po to, by konkurencyjność polskich przedsiębiorców była jak najwyższa w Europie i na świecie. To się już dzieje w wielu miejscach w Polsce – mówił premier w Fabryce Cukierków „Pszczółka” w Lublinie.
 
Stellarium Sp. z o.o w Niedźwiadzie – Kolonii
 
Misją Stellarium Sp. z o.o. jest wykorzystanie innowacyjnych technologii w dziedzinie górnictwa i geologii i rozwój regionów z dużym potencjałem złożowym. Firma prowadzi prace produkcyjne i eksploatacyjne na terenie województwa lubelskiego. Udostępnienie i eksploatacja złoża piasku, glaukonitu i bursztynu w pełnym zakresie nastąpiła w czerwcu 2020 r. Ruszyły też linie produkcyjne na zakładzie przeróbki glaukonitu i w strefie oczyszczania bursztynu.
 
- W tej firmie wydobywa się bursztyn. Może to dla niektórych wydawać się zaskakujące, ale tak właśnie jest. Rocznie można tu wydobywać co najmniej kilkanaście ton bursztynu. Niektóre okazy są naprawdę piękne i wyjątkowe. Wydobywa się tu również glaukonit, czyli jeden z minerałów, który może mieć szerokie zastosowanie także w przemyśle nawozowym, czyli wielka pomoc w zwiększeniu plonów w rolnictwie. Inwestycje takie jak ta mają służyć temu, aby przyciągnąć nowe miejsca pracy. Wiedzy u nas nie brakuje. Mamy znakomitych naukowców, inżynierów, specjalistów od zarządzania projektami, takich, jacy są tutaj potrzebni. Organizacja całego procesu, czyli wiedza plus kapitał plus organizacja, w taki sposób skonstruowana, aby tworzyć nowe innowacje to jedno z głównych paradygmatów Polskiego Ładu. Polska doszła już do pewnego pułapu, do poziomu rozwoju gospodarczego, powyżej którego musimy dokonać skoku technologicznego. Polski Ład wspiera wszystkie elementy budowy tego skoku. Dzięki temu będziemy potrzebować wykształconych, coraz lepiej zarabiających pracowników, chociażby tutaj pracujących na ciężkim sprzęcie, przy analizie bursztynu – takich, których potrzebuje polska powiatowa – mówił premier w Stellarium Sp. z o.o w Niedźwiadzie – Kolonii.
 
P.H.M. POLCOMM w Lubartowie
 
Firma P.H.M. POLCOMM jest producentem narzędzi skrawających. Produkuje innowacyjne i sprawdzone rozwiązania narzędziowe dedykowane zarówno dużym, jak i mniejszym przedsiębiorstwom. Narzędzia znajdują zastosowanie w wiodących gałęziach przemysłu.
 
- Produkcja przemysłowa w Polsce rośnie znakomicie. Nam zależy na tym, aby była to produkcja przemysłowa jak najwyżej przetworzona. Jesteśmy potęgą meblarską. Ale tu wytwarzane są narzędzia do wytwarzania mebli, czyli w całym ciągu produkcyjnym mamy nie tylko znakomitych wytwórców, jednych z największych eksporterów na świecie, największych producentów na świecie, ale także mamy wytwórcę narzędzi do produkcji mebli. To jest ten mechanizm naczyń połączonych. To jest łańcuch wartości dodanej, który w tym przypadku na samym początku procesu produkcji w przemyśle meblarskim pozwala polskiej firmie tworzyć wysoko zaawansowane technologicznie narzędzia, instrumenty, które później służą innym sektorom. Dzięki organizacji pracy, jaką tu zobaczyłem, jestem przekonany, że Polski Ład będzie wielkim sukcesem przemysłowym i gospodarczym całego polskiego społeczeństwa – mówił premier w P.H.M. POLCOMM w Lubartowie.
 
Budowa drogi ekspresowej S19 w Niedrzwicy Dużej
 
Ostatnim punktem wizyty premiera Morawieckiego w województwie lubelskim, była budowa S19 Via Carpatia. W Niedrzwicy Dużej obecny był także minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i wiceminister infrastruktury Rafał Weber.
 
- Ta jedna droga będzie prowadzić do dziesiątek tysięcy nowych polskich firm, dla polskich rodzin będzie to oznaczało nowe miejsca pracy. Via Carpatia jest po to, żeby tworzyć nowe miejsca pracy na całej długości 700 km odcinka od północnej granicy Polski do południowej, bo będzie przebiegała przez pięć województw. Przez warmińsko-mazurskie od północy i podlaskie, później na południe mazowieckie, lubelskie, w którym jesteśmy dzisiaj i podkarpackie. A więc jedna droga - tysiące możliwości – podkreślał Prezes Rady Ministrów.
 
- Od takich dróg zaczyna się przyciąganie nowych inwestycji, nowych inwestorów. A więc setki nowych inwestycji wokół tej drogi. Co to oznacza? To oznacza w przyszłości możliwość życia ludzi tam, gdzie przyjeżdżają nowi inwestorzy, tam znalezienia miejsc pracy, tam dobrej, wysoko płatnej pracy. To jest nasz model rozwoju gospodarczego, na który zdecydowanie stawiamy. Wzdłuż tej drogi, przy tych miastach będą mogły powstawać setki nowych miejsc pracy. To droga, która spowoduje, że będziemy mogli nie tylko podziwiać piękno tego obszaru, ale także tworzyć nowe miejsca pracy tu, na Lubelszczyźnie. Ruszt komunikacyjny, jak mawia pan minister Adamczyk, do którego podpinamy drogi gminne, drogi powiatowe, drogi krajowe i one wszystkie na raz tworzą logiczną, zwartą infrastrukturę drogową, dzięki której Polska jest jednym z tych krajów, które najsprawniej pozyskują nowe zupełnie inwestycje zagraniczne. Takie inwestycje, które tworzą zupełnie nowe miejsca pracy, także tutaj na Lubelszczyźnie – podkreślał premier.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u