Onko Twardziele na świętokrzyskiej trasie

Autor: Świętokrzyski UW 2021-08-12 19:21:52

Wojewoda Zbigniew Koniusz wziął udział w podsumowaniu rajdu rowerowego ONKO TOUR trasą Green velo. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Fundacja „Pokonaj Raka”, rzecznik Praw Pacjenta oraz Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach.

Czym jest Onko Tour? To inicjatywa mająca na celu szerzenie profilaktyki onkologicznej, przede wszystkim wśród mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Cel jest jeden, zwiększenie świadomości ludzi, a także wsparcie osób borykających się z chorobami onkologicznymi. Uczestnikami rajdu nie byli tylko pacjenci, ale również przedstawiciele ochrony zdrowia oraz urzędnicy.

Trasa biegła przez region Podkarpacia i Kielecczyzny i liczyła kilka przystanków w różnych miejscowościach. Oprócz czasu na integrację, ideą uczestników było również propagowanie zdrowego trybu życia oraz kultywowanie zasad zapobiegania chorobom onkologicznym i prawach pacjenta. Odbiorcami myśli prozdrowotnej byli mieszkańcy miejscowości, które leżały na trasie Green velo.

Zgodnie z raportem Najwyższej Izby Kontroli (2019) największy wpływ na zdrowie człowieka ma styl życia oraz jego otoczenie. Jak słusznie stwierdza Fundacja „Pokonaj Raka” – „RAK TO DIAGNOZA – NIE WYROK”.

Zwieńczeniem rajdu była meta na Rynku w Kielcach, gdzie dostępny był cytomammobus,  stoisko NFZ, Rzecznik Praw Pacjenta. Dzięki uprzejmości Świętokrzyskiego Centrum Onkologii możliwe było również  odbycie badań w kierunku onkologicznym.Projekt, który wojewoda objął patronatem honorowym, cieszył się dużym zainteresowaniem i pozytywną energią, która odgrywa istotną rolę w samopoczuciu człowieka i pomaga pokonać wiele trudności.  Najważniejszym aspektem profilaktyki jest kontrola, której powinna towarzyszyć aktywności i zdrowy styl życia. Wojewoda wszystkim uczestnikom wręczył pamiątkowy medal oraz gadżety, które zapewnią bezpieczeństwo i wygodę w następnych rajdach rowerowych.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u