Obchody 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r.

Autor: Mazowiecki UM 2021-08-15 13:12:14

Rekonstrukcja historyczna, Apel Poległych, piknik wojskowy oraz składanie wieńców w miejscach upamiętniających wydarzenia sprzed ponad stu lat towarzyszyły obchodom 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. W uroczystościach w Warszawie, Ossowie, Wołominie, Ząbkach, Markach i Radzyminie uczestniczyli Wicewojewodowie Sylwester Dąbrowski i Artur Standowicz. Uroczyste obchody rocznicowe zostały objęte patronatem narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Organizacja rekonstrukcji została dofinansowana z programu dotacyjnego „Niepodległa”.

Uroczystości w Wołominie i w Ząbkach

Oficjalne uroczystości rozpoczęły się w piątek, 13 sierpnia. Zainaugurowały je msza święta w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Wołominie oraz uroczysty koncert „W hołdzie Bohaterom 1920 roku”, w wykonaniu Zespołu Koncertowego Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Krzysztofa Procajło. W wydarzeniach uczestniczył Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski.

Tego samego dnia Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz przebywał w Ząbkach, gdzie wziął udział w mszy świętej w kościele pw. Świętej Trójcy, Apelu Poległych, a także złożył wieniec przed Pomnikiem Poległych w Obronie Ojczyzny w sierpniu 1920 r. W trakcie tego wydarzenia Wicewojewoda Standowicz odczytał list Wojewody Konstantego Radziwiłła, skierowany do organizatora oraz uczestników ząbkowskich obchodów:

– (…) Rocznica Cudu nad Wisłą to okazja do oddania hołdu bohaterom tego starcia zbrojnego i wyrażenia szacunku dla współczesnych kontynuatorów najlepszych tradycji naszego oręża – żołnierzy i oficerów Wojska Polskiego. Zwycięstwo nad Armią Czerwoną w bitwie, która rozegrała się na przedpolach stolicy w połowie sierpnia 1920 r., było wyrazem siły bojowej polskich oddziałów i wybitnych zdolności taktycznych ich dowódców. Stanowiło ono sukces w wymiarze strategicznym i politycznym – przyczyniając się do zachowania niepodległości niedawno odrodzonej Rzeczypospolitej, w znaczącym stopniu ukształtowało jej późniejszą historię. Tryumf ten, odniesiony wbrew wielu przeciwnościom, stał się jednym z fundamentów polskiego mitu narodowego. Wzmocnił nasze przeświadczenie o umiejętności sprostania nawet najtrudniejszym wyzwaniom, o gotowości do największych ofiar w obronie wolności, wreszcie – o ważnej roli w dziejach Europy i świata. Te przekonania pomogły Polakom przetrwać dramat II wojny światowej i czas utraty suwerenności w okresie komunizmu.

Upamiętnienie Bitwy Warszawskiej jest manifestacją wierności wartościom, za które wielu naszych przodków oddało życie – przede wszystkim miłości Ojczyzny. Służy także wyrażeniu dumy z przynależności do narodu polskiego i radości z tworzenia wspólnoty, scalonej doświadczeniami historycznymi i pragnieniem budowania pomyślnej przyszłości (…). – napisał w liście Konstanty Radziwiłł, Wojewoda Mazowiecki.

Uroczystości w Markach

W sobotę, 14 sierpnia Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz, w imieniu Premiera RP Mateusza Morawieckiego, wziął udział w obchodach Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Markach. Odbyła się tam msza święta w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Następnie uczestnicy uroczystości zebrali się na cmentarzu parafialnym przed Pomnikiem Żołnierzy 1920 r., gdzie odbył się Apel Poległych z udziałem wojskowej asysty honorowej 1. Warszawskiej Brygady Pancernej oraz ceremonia złożenia wieńców

Uroczystości w Ossowie

W sobotę, 14 sierpnia w uroczystości odsłonięcia popiersia śp. płk. Jana Osińskiego, kapłana Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, w imieniu Premiera RP Mateusza Morawieckiego, udział wziął Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski.

Po ceremonii nastąpił przemarsz do miejsca, w którym 101 lat temu bohaterską śmiercią poległ ks. mjr Ignacy Skorupka. Przed krzyżem, upamiętniającym kapłana, odczytany został Apel Poległych. W tej uroczystości uczestniczył Wicewojewoda Sylwester Dąbrowski.

W niedzielę 15 sierpnia przy Krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki w Ossowie odbyła się poranna modlitwa. Następnie uczestnicy obchodów, złożyli kwiaty przed pomnikiem ks. Ignacego Skorupki przy Szkole Podstawowej w Ossowie. W imieniu Premiera RP Mateusza Morawieckiego, wieniec złożył Wicewojewoda Artur Standowicz. Wkrótce potem odprawiona została uroczysta msza święta na terenie Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Ossowie, celebrowana przez Biskupa Romualda Kamińskiego. Odczytany został także Apel Poległych, po którym delegacje złożą wieńce na Cmentarzu Bohaterów 1920 roku na terenie Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Ossowie.

Po południu zaprezentowana zostanie rekonstrukcja historyczna oraz odbędzie się piknik z atrakcjami dla całych rodzin.

Uroczystości w Radzyminie

W niedzielę, 15 sierpnia odbędą się także radzymińskie obchody Bitwy Warszawskiej 1920 r. W programie obchodów znalazły się m.in. msza święta na Cmentarzu Żołnierzy Poległych 1920 r., Apel Poległych oraz ceremonia złożenia wieńców na bratnich mogiłach. W uroczystościach tych, w imieniu Premiera RP, uczestniczyć będzie Wicewojewoda Artur Standowicz.

Uroczystości w Warszawie

Także w niedzielę, 15 sierpnia na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbędzie się Uroczysta Odprawa Wart dla uczczenia Święta Wojska Polskiego w 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Uroczystość tę poprzedzi odprawiona w Katedrze Polowej Wojska Polskiego msza święta w intencji Ojczyzny. Po Uroczystej Odprawie Wart odbędzie się spotkanie z okazji Święta Wojska Polskiego w Pałacu Prezydenckim. W uroczystościach tych uczestniczyć będzie Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski.

Bitwa Warszawska 1920 roku rozegrana na przedpolu stolicy m.in. w Ossowie i Radzyminie była decydującym czynem zbrojnym wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921 i zdecydowała o zachowaniu niepodległości odradzającej się po zaborach Polski. Heroizm polskich żołnierzy i wola walki o niepodległość swojej ojczyzny, zablokowały ekspansję rewolucji komunistycznej na kraje Europy Zachodniej.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u