Dworzec w Tczewie otwarty dla podróżnych

Autor: Pomorski UW 2021-08-21 11:34:38

Dworzec w Tczewie odzyskał blask. Dziś oficjalne go otwarto. Łączny koszt przebudowy to prawie 17,9 mln złotych brutto.

Modernizacja rozpoczęła się w sierpniu 2019 i została przeprowadzona w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Pochodzący z 1949 roku budynek, zrealizowany według projektu inż. arch. Zygmunta Polatyńskiego, odzyskał walory estetyczne i stał się obiektem nowoczesnym.  W holu dworca są schody ruchome, którymi pasażerowie mogą się przemieścić na poziom – 1, gdzie umieszczono niewielką poczekalnię, pasaż handlowy, komendę Straży Ochrony Kolei oraz pomieszczenia biurowe dla spółek kolejowych.

Dworzec stał się bardziej przyjazny dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. W budynku zamontowano nowe windy oraz drzwi automatyczne. Ponadto w posadzce przestrzeni ogólnodostępnych oraz najbliższym otoczeniu dworca ułożono specjalne ścieżki prowadzące. Nowością są również oznaczenia w alfabecie Braille’a, a także plany dotykowe dworca.  Z myślą o podróżnych poruszających się na wózkach obniżono także okienka  kasowe.

Budynek wyposażony jest w systemy: monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowy.  Posiada też energooszczędne oświetlenie i panele fotowoltaiczne.

W bezpośrednim otoczeniu dworca ułożono nową nawierzchnię nawiązującą do istniejącej na placu przed budynkiem oraz uporządkowano tereny zielone. Przy południowej elewacji ustawiono stojaki rowerowe i  stację naprawy jednośladów.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u