75. rocznica śmierci kpt. Stanisława Lisieckiego

Autor: Śląski UW 2021-09-02 09:48:34

Wicewojewoda śląski Robert Magdziarz wziął udział w uroczystych obchodach 75. rocznicy śmierci kpt. Stanisława Lisieckiego „Jaguara” oraz żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego, które odbyły się w Borze Zapilskim w gminie Wręczyca Wielka. W wydarzeniu uczestniczyli też m.in. poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, śląski kurator oświaty Urszula Bauer oraz rodziny poległych żołnierzy.

Uroczystość, której organizatorem było Stowarzyszenie Ziemi Częstochowskiej „Solidarność i Niezawisłość”, rozpoczęła się od mszy świętej w kościele pw. św. Jacka. Następnie uczestnicy udali się pod pomnik znajdujący się w miejscu śmierci kpt. Stanisława Lisieckiego „Jaguara” oraz jego żołnierzy, gdzie odbyła się główna część uroczystości. Podczas wydarzenia wicewojewoda Robert Magdziarz w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy wręczył przedstawicielowi rodziny kpt. Stanisława Lisieckiego nadany mu pośmiertnie Order Krzyża Niepodległości I Klasy. Przy wręczaniu orderu wicewojewodzie towarzyszyła europoseł Jadwiga Wiśniewska, która wspierała inicjatywę nadania odznaczenia kpt. Lisieckiemu.

– To bardzo ważna chwila dla nas wszystkich, przypominająca historię tej ziemi, ale również naszego narodu – zaznaczył po wręczeniu orderu wicewojewoda Robert Magdziarz, który podziękował również wszystkim zaangażowanym za zorganizowanie tego wydarzenia.

Podczas uroczystości przedstawiciele Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu przeprowadzili również Apel Poległych oraz oddali salwę honorową. Na zakończenie delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem kpt. Stanisława Lisieckiego i żołnierzy KWP.

***

Kapitan Stanisław Lisiecki ps. „Jaguar”, który urodził się w 1908 r., był żołnierzem niezłomnym, podoficerem Wojska Polskiego i Armii Krajowej, dowódcą oddziału szturmowego Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Odbył służbę w 7 Pułku Artylerii Lekkiej w Częstochowie. W sierpniu 1939 r. zmobilizowany w stopniu plutonowego rezerwy do Wojska Polskiego. W czasie okupacji niemieckiej od 1941 r. działał w Związku Walki Zbrojnej, a następnie w Armii Krajowej. Pełnił m.in. funkcję zastępcy dowódcy oddziału partyzanckiego AK dowodzonego przez ppor. J. Janika "Anioła", awansując do stopnia starszego sierżanta. Jesienią 1945 r. został zaprzysiężony na członka Konspiracyjnego Wojska Polskiego, współtworząc siatkę wywiadowczą Komendy Powiatowej KWP (zbierał informacje jako funkcjonariusz Milicji Obywatelskiej). W czerwcu 1946 r. został mianowany zastępcą dowódcy Oddziału Partyzanckiego SOS kpt. H. Glapińskiego "Klingi". Zdekonspirowany przez Urząd Bezpieczeństwa dołączył do leśnej partyzantki. Został dowódcą oddziału szturmowego KWP, który przeprowadził szereg akcji bojowych na terenie ówczesnego powiatu częstochowskiego i lublinieckiego. Poległ 26 sierpnia 1946 r. w obławie zorganizowanej przez siły Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, UB i MO w Borze Zapilskim. W 2020 r. został pośmiertnie awansowany do stopnia kapitana. Miejsce jego pochówku pozostaje nieznane.

/z wykorzystaniem informacji Oddziału IPN w Katowicach/

© 2018 Super-Polska.pl stat4u