Punkt Kontroli Granicznej na terminalu Cargo w Porcie Lotniczym Szczecin-Goleniów

Autor: Zachodniopomorski UW 2021-09-13 09:26:54

Od dziś na terenie Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów działa Punkt Kontroli Granicznej, w którym pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa przeprowadzają kontrole przesyłek roślin, produktów roślinnych i przedmiotów wprowadzanych na teren Unii Europejskiej z krajów trzecich.

Punkt powstał na terminalu Cargo na wniosek wojewody zachodniopomorskiego, po otrzymaniu ze strony UE potwierdzenia spełnienia wymagań dla punktu kontroli fitosanitarnych.

- To dopiero trzeci taki punkt kontroli granicznej zlokalizowany na terenie lotniska w Polsce – pozostałe dwa znajdują się w Warszawie i Rzeszowie. Ze względu na odległość podmioty z województwa zachodniopomorskiego i Zachodniej Polski często były zmuszone korzystać z kontroli na terenie Niemiec – powiedział wojewoda Zbigniew Bogucki. – Uruchomienie punktu kontroli w Porcie Lotniczym Szczecin-Goleniów to również impuls rozwojowy dla naszego regionu i samego lotniska. Zachęcamy podmioty zajmujące się obrotem roślinami, sadzonkami, owocami i warzywami, które podlegają kontroli fitosanitarnej do korzystania z punktu przy porcie Szczecin-Goleniów – dodał wojewoda Bogucki.

- Głównym celem działania punktu jest zapobieganie wprowadzania na teren Unii Europejskiej agrofagów, czyli patogenów, szkodników i chwastów obniżających plony roślin uprawnych – powiedziała Barbara Hawrył, wojewódzka inspektor ochrony roślin i nasiennictwa.

- Dziękuję Panu wojewodzie i urzędowi wojewódzkiemu za wsparcie. Liczymy na to, ze otwarcie punktu ożywi ruch i zaczną pojawiać się tu samoloty z towarami fitosanitarnymi – powiedział prezes zarządu Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów Maciej Dziadosz. – Wszystkie służby niezbędne do wykonywania odpraw teraz znajdują się na terenie lotniska, co czyni port bardziej atrakcyjnym dla importerów – zaznaczył prezes Dziadosz.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u