23 Ogólnopolskie Spotkania Podróżników,Żeglarzy i Alpinistów Kolosy 2020.

Autor: Włodzimierz Tkaczyk 2021-10-05 20:52:33

W dniach 1-2 października 2021 w Gdyni po raz 23 odbyły się Kolosy czyli Ogólnopolskie spotkania podróżników ,żeglarzy i alpinistów.Przez trzy dni hale sportową Gdynia Arena odwiedziło kilka tysięcy osób. Ale i tak w porównaniu z poprzednimi latami kiedy to aby wejść do hali trzeba było odstać w kolejce godzinę a nieraz dłużej to tym razem hala nie była zapełniona do pełna.Pewnie z powodu transmisji na żywo w internecie jak było w ubiegłym roku z powodu pandemii.

Za rok 2020 super Kolosa przyznano Ryszardowi Gajewskiemu i Maciejowi Pawlikowskiemu wybitnym zakopiańskim himalaistom za całokształt osiągnięć w górach wysokich.

W dziedzinie alpinizm kolosa dostał Filip Babicz,za przejście Integralissimy di Peuterey – całości najdłuższej i najtrudniejszej grani Mont Blanc,wyróżnienie Łukasz Dudek za przejście Integralissimy di Peuterey – całości najdłuższej i najtrudniejszej grani Mont Blanc.

EKSPLORACJA JASKIŃ kolosa nie przyznano.Wyróżniono Wielkopolski Klub Taternictwa Jaskiniowego za pogłębienie jaskini Gamssteighöhle do poziomu -775,5 metra oraz odkrycie w niej ponad tysiąca metrów nowych korytarzy.

Podróże. Kolosa Angelika Milli, Ingis Milli, Iyan Milli, Mo Abdoulvahab za niezwykłą i pełną fantazji rodzinną podróż konno wzdłuż podnóża Andów.

Wyróżnienie otrzymała Maria Garus za samotną podróż rowerem przez obie Ameryki.

Kolosa za wyczyn Maciej Besta za wyznaczenie i zdobycie zimą najwyższych szczytów trzech najzimniejszych pasm górskich Syberii.

Wyróżnienie dla Marcina Jakuba Korzonek za  wnoszenie wypraw rowerowych na coraz wyższy poziom i Marka Suslik za udane zaadaptowanie siebie i sprzętu do ekstremalnych temperatur i warunków syberyjskiej zimy.

Za żeglarstwo kolosa nie przyznano.

Nagrodę publiczności za najlepszą prezentację otrzymały  Joanna i Gaja Nowak za opowieść o trwającej sześć lat podróży matki i córki dookoła świata – „Somos dos”.

Nagroda dziennikarzy przypadła Maciejowi Besta za konsekwencję w realizacji celu, łączenie matematycznej precyzji z wizjonerstwem w niwelowaniu białych plam na mapie oraz ponadczasowość koncepcji i oszczędność przekazu.

NAGRODA SPECJALNA KOLOSÓW    Marian Bała za osiągnięcia w górach świata i wychowanie wielu pokoleń wspinaczy.

NAGRODA IM. ANDRZEJA ZAWADY Maciej Besta na realizację projektu pod nazwą „Trawers pustki i przestrzeni centralnej Syberii”.

NAGRODA WIECZNIE MŁODZI IM. ALEKSANDRA DOBY Wojciech Dąbrowski dla wieloletniego popularyzatora podróżowania na projekt wyprawy do Antarktyki w poszukiwaniu siedlisk pingwinów cesarskich.

NAGRODA IM. MACIEJA KUCZYŃSKIEGO Rafał Wierzbicki za książkę Subarctica.

Fot.: Włodzimierz Tkaczyk
Fot.: Włodzimierz Tkaczyk
Fot.: Włodzimierz Tkaczyk
Fot.: Włodzimierz Tkaczyk
Fot.: Włodzimierz Tkaczyk
Fot.: Włodzimierz Tkaczyk
Fot.: Włodzimierz Tkaczyk
Fot.: Włodzimierz Tkaczyk
Fot.: Włodzimierz Tkaczyk

© 2018 Super-Polska.pl stat4u