70-lecie Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie

Autor: MSWiA 2021-10-11 08:44:48

Dziękujemy za profesjonalizm, ofiarność, oddanie służbie i misji, jaka wiąże się z zawodem medycznym. Wielkie słowa uznania dla wszystkich lekarzy, pielęgniarek, ratowników, salowych, pracowników administracyjnych, którzy wspierają cały zespół – powiedział minister Mariusz Kamiński podczas uroczystości z okazji 70-lecia Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. W wydarzeniu wziął też udział wiceminister Błażej Poboży.

Minister Mariusz Kamiński mówił o roli Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA podczas szczytu pandemii Covid-19. Podkreślił, że placówka była przykładem dla innych szpitali i od początku znajdowała się na pierwszej linii walki z koronawirusem.

Byliście wizytówką publicznej służby zdrowia

– podkreślił minister spraw wewnętrznych i administracji.

Szef MSWiA przypomniał, że to w CSK MSWiA rozpoczęły się szczepienia przeciwko Covid-19.

To naczelna pielęgniarka szpitala, pani Alicja Jakubowska, jako pierwsza została zaszczepiona. To symbol tego, co polska służba zdrowia robiła dla społeczeństwa

– powiedział.

Minister Mariusz Kamiński zwrócił uwagę na to, że Centralny Szpital Kliniczny MSWiA udzielał innym krajom wsparcia medycznego. Lekarze byli m.in. na Słowacji (pomagali wykonywać testy na obecność koronawirusa), w Brukseli (szczepili pracowników Kwatery Głównej NATO), wspierali także brytyjską służbę zdrowia (wykonywali testy na obecność Covid-19 kierowcom ciężarówek w Dover). 

Szef resortu spraw wewnętrznych i administracji podkreślił, że placówka posiada duży potencjał naukowy. 

Jesteśmy na ostatnim etapie prac nad ustawą o powołaniu Instytutu Medycznego MSWiA. Niedługo rozpoczniemy prace legislacyjne. Chcemy, aby wybitni naukowcy, którzy wypełniają swoje zadania medyczne na co dzień, tu w CSK MSWiA, mogli również realizować ważne projekty badawcze dla dobra publicznego, pożytku całej służby zdrowia i naszego kraju

- powiedział.

Podczas uroczystości minister Mariusz Kamiński i wiceminister Błażej Poboży wręczyli odznaczenia najbardziej zasłużonym pracownikom CSK MSWiA.

 

Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie został otwarty 8 października 1951 roku. To placówka przystosowana do łączenia w sobie wszystkich etapów leczenia, poczynając od podstawowej opieki zdrowotnej, poprzez leczenie specjalistyczne, leczenie szpitalne oraz rehabilitację. Aktualnie w szpitalu rozwijany jest m.in. program chirurgii robotycznej, w ramach którego wykonywane są zabiegi za pomocą robota Da Vinci (kardiochirurgia, chirurgia gastrologiczna, ginekologia, laryngologia).

© 2018 Super-Polska.pl stat4u