Odcinek S19 Lasy Janowskie-Zdziary oddany do ruchu

Autor: Lubelski UW 2021-10-14 14:15:35

Kierowcy mogą już korzystać z kolejnego odcinka trasy Via Carpatia. Dzisiaj udostępniony został odcinek od Lasów Janowskich do Zdziar o długości około 9,5 km.

W oficjalnym otwarciu uczestniczyli m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, wiceminister infrastruktury Rafał Weber, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, poseł na Sejm RP Jerzy Bielecki, wojewoda lubelski Lech Sprawka, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny oraz przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
 

Wojewoda lubelski Lech Sprawka wyraził zadowolenie z powstałej inwestycji. Na ręce ministra infrastruktury dziękował za wsparcie i przyspieszenie udziału województwa lubelskiego w rozwoju infrastruktury drogowej. Zaznaczył, że dzięki temu województwo przestaje być wykluczone komunikacyjnie.
 

W ramach umowy wybudowano dwa mosty, dziesięć wiaduktów, jedną kładkę dla pieszych, piętnaście przepustów, jedną parę MOP Bukowa oraz węzeł Zdziary łączący S19 z DK19.
 

Rząd Prawa i Sprawiedliwości po raz kolejny udowadnia, że dotrzymuje słowa. Szczególnie w tym miejscu, gdzie łączy się województwo podkarpackie z lubelskim, jednym z najbardziej wykluczonych komunikacyjnie regionów. Likwidujemy wykluczenie komunikacyjne. Każdy z Polaków mieszkający w każdym regionie naszego kraju ma prawo do tego, by korzystać z komfortowych dróg autostradowych, ekspresowych, z pełnej sieci bezpiecznych dróg. Wszystkie regiony naszego kraju, szczególnie Polski wschodniej, najbardziej ucierpiały na polityce, która kazała realizować poprzednikom inwestycje w pobliżu nowoczesnych, już zmodernizowanych ośrodków – mówił minister infrastruktur Andrzej Adamczyk.
 

Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego przedsięwzięcia, poprzez przygotowanie niezbędnej dokumentacji. Dziękuję Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad za realizację tych wielkich przedsięwzięć drogowych w naszym kraju. Ta droga się udała dzięki również wsparciu państwu wojewodów. Dziękuję za wparcie na etapie przygotowania zgód i pozwoleń instytucjonalnych. Dziękuję tym, którzy zostawili tu część swojego życia: inżynierom, projektantom, nadzorowi, operatorom maszyn, wszystkim, dzięki którym ta droga powstała. Którzy bez względu na okoliczności, na porę roku realizowali to zadanie. Dzięki nim dzisiaj możemy tą drogą się cieszyć – dodał szef resortu infrastruktury.
 

Odcinek rozpoczyna się za węzłem Lasy Janowskie w granicach województwa lubelskiego. Początkowo droga ekspresowa S19 przebiega równolegle do istniejącej DK19. Następnie, po przekroczeniu rzeki Bukowa i granicy z województwem podkarpackim droga kieruje się w lewo i przecina obszary leśne, gdzie zlokalizowano po obu stronach drogi Miejsca Obsługi Podróżnych Bukowa. Po wschodniej stronie za cmentarzem droga omija miejscowość Domostawa. Dalej przecina kompleks leśny i krzyżuje się z obecną DK19, kierując się przez obszary polno-leśne w stronę miejscowości Kutyły, którą omija od zachodu. Następnie kieruje się na wschód i w okolicy miejscowości Zdziary poprzez łącznik dochodzi do DK19 na węźle Zdziary.
 

Historia dzieje się na naszych oczach, przy naszym udziale. Rząd prawa i Sprawiedliwości podjął decyzję i zabezpieczył środki finansowe na budowę całości Via Carpatii. Dziękuję tym, którzy podjęli w 2017 roku tę odważną decyzję o zabezpieczeniu blisko 30 mld zł w programie budowy dróg krajowych na budowę Via Carpatii. Budujemy Via Carpatię, bo widzimy szansę na bardziej dynamiczny rozwój naszych regionów. Ona ma usprawnić transport, poprawić komunikację, sprawić, że przejazd między Rzeszowem, a Lublinem i dalej, będzie szybszy, wygodniejszy, bardziej komfortowy. Ma być tym magnesem, który będzie przyciągał inwestorów do tego, by zainwestować w województwie. To tutaj będą powstawały miejsca pracy, tutaj młodzież będzie budowała swoją przyszłość. To tutaj musi żyć się lepiej i wygodniej – mówił wiceminister infrastruktury Rafał Weber.
 

Wartość inwestycji to 236 328 298,82 zł. - Kiedy w 2015 roku objęliśmy władzę, kiedy zostałem wojewodą w województwie lubelskim było niecałe 90 km dróg ekspresowych. Dziś, zbliżamy się do 200 km już w użytkowaniu. Na drogi gminne i powiatowe przeznaczano od 60-80 mln zł rocznie. Kilka lat później pula środków w województwie lubelskim wynosiła rocznie 560 mln zł. Ta różnica jest gigantyczna – podkreślał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Kierowcy mają już do dyspozycji około 100 km trasy Via Carpatia biegnącej wzdłuż wschodniej granicy Polski, w realizacji jest ponad 310 km szlaku.
 
Odcinek po odcinku oddajemy do użytkowania wyczekiwaną drogę. Te inwestycje dają poczucie bezpieczeństwa zarówno tym, którzy z tych dróg korzystają, jak i mieszkańcom. Dzięki takim inwestycjom wyprowadzamy ruch z miasta, poprawiamy jakość życia mieszkańców, jakość powietrza, środowiska. realizując tego typu inwestycje rozwijamy przedsiębiorczość. Przedsiębiorczość rozwija się tam, gdzie można dojechać. Dojeżdżając dobrymi, bezpiecznymi drogami otwieramy nasze przedsiębiorstwa, regiony na dostępność transportową tak, byśmy mogli rozwijać się nie tylko na rynkach lokalnych, ale i międzynarodowych. Dziękuję GDDKiA, która realizuje projekt po projekcie. To jeszcze nie koniec. Przed nami kolejne inwestycje - mówiła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
 

***
 
Droga ekspresowa S19 to element międzynarodowego szlaku Via Carpatia, łączącego północną i południową część Europy. W Polsce trasa będzie miała ponad 700 km długości i będzie przebiegać przez województwa podlaskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. Na Podkarpaciu będzie miała docelowo długość około 169 km.

Stan realizacji w województwie podkarpackim:

● 39,6 km - oddane do ruchu (od węzła Sokołów Małopolski do węzła Rzeszów Południe oraz odcinek Lasy Janowskie - Zdziary)
● 75,1 km - w realizacji (w systemie Buduj oraz Projektuj i buduj)
● 54,1 km - w przygotowaniu (jeden odcinek na etapie przetargu, trzy odcinki na etapie realizacji koncepcji programowej).

© 2018 Super-Polska.pl stat4u