Nadużywanie alkoholu zagrożeniem dla rodziny i społeczeństwa

Autor: Kujawsko-Pomorski UW 2021-10-14 14:19:21

Nadużywanie alkoholu jako zagrożenie dla rodziny i społeczeństwa. Diagnoza i przeciwdziałanie”, to temat konferencji z cyklu „O jakość i trwałość rodziny”, która odbyła się dziś w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy.

W konferencji mającej na celu zwrócenie uwagi na poważny problem, jakim jest nadużywanie alkoholu, wzięli udział m.in. Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, a także przewodniczący Komisji Zdrowia, poseł na Sejm RP Tomasz Latos.

Ze względu na aktualną sytuację epidemiczną konferencja odbyła się w trybie hybrydowym, co oznacza, że część referentów była na niej obecna poprzez aplikację Microsoft Teams.

Przedstawię kilka faktów: mieszkaniec naszego kraju spożywa średnio prawie 10 litrów czystego alkoholu rocznie. Na 304 mieszkańców naszego województwa przypada jeden punkt sprzedaży alkoholu. To dużo w porównaniu z innymi województwami. Zdaniem publikacji rządowych mamy w naszym kraju 800 tys. osób nadużywających alkoholu. To bardzo dużo, dlatego trzeba podjąć działania, które będą to uświadamiać

- powiedział wojewoda, który dodał, że prosi o to, aby bardzo mocno postawić na edukację młodzieży, wśród której problem nadużywania alkoholu jest często pomijany.
Tomasz Latos zauważył, że dwa tygodnie wcześniej temat poruszany na dzisiejszej konferencji omawiany był w Sejmie w nieco szerszym kontekście.

W ciągu kilkunastu lat spożycie czystego alkoholu wzrosło średnio o około 3 litry. To jeden z największych wzrostów, jakie obserwujemy w Europie. Jest to spowodowane szeregiem różnych elementów. Poza aspektami edukacyjnymi jest to też kwestia relacji naszych zarobków w porównaniu do ceny tych produktów

– dodał poseł Latos, zwracając uwagę na to, że trzeba poprzez uwarunkowanie cenowe nie stwarzać zbyt dobrych możliwości, aby wzrost spożycia alkoholu w dalszym ciągu miał miejsce.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u