ŚWIĘTO AKCJI KATOLICKIEJ

Autor: Podkarpacki UW 2021-10-25 09:56:37

Akcja Katolicka Diecezji Rzeszowskiej obchodzi srebrny jubileusz. Uroczystości związane z 25-leciem jej funkcjonowania odbyły się w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej. Uczestniczyła w nich wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. 

Spotkanie otworzył Jeremi Kalkowski, prezes Akcji Katolickiej Diecezji Rzeszowskiej. Przypomniał historię stowarzyszenia w Polsce i na Rzeszowszczyźnie. 

  • Akcja został powołana w kwietniu 1930 r. Przed rozpoczęciem wojny zrzeszała 750 tys. członków w całym kraju. Powołanie stowarzyszenia w diecezji rzeszowskiej nastąpiło w maju 1995 r. – wyliczał.

Ze względu na trwającą epidemię – organizacja uroczystości jubileuszowych została przeniesiona o rok. 

W trakcie uroczystości wręczone zostały także okolicznościowe statuetki, które z rąk ordynariusza diecezji rzeszowskiej, bpa Jana Wątroby, odebrali zasłużeni działacze stowarzyszenia. 

Do uczestników spotkania zwróciła się również wojewoda Ewa Leniart. 

  • Dziękuję państwu za to niezwykłe zaangażowanie. Nie możemy ustawać w pracy, której celem jest przekazanie właściwych wartości następnym pokoleniem. Nie możemy ustawać w diagnozie zagrożeń i musimy  prezentować nieugiętą postawę – mówiła wojewoda. 

Do gratulacji przyłączył się marszałek Władysław Ortyl. Dziękował członkom Akcji i wręczył prezesowi herb województwa. Głos zabrał także pierwszy opiekun stowarzyszenia w diecezji rzeszowskiej, bp Kazimierz Górny.  Przypomniał, że “jednym z owoców” Akcji Katolickej było Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.

Ostatnim elementem spotkania, poprzedzającym mszę świętą, był wykład ks. prof. Tadeusza Borutki na temat wyzwań współczesności, jakie stoją przed stowarzyszeniem. 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u