Matthew Cash z polskim obywatelstwem

Autor: Mazowiecki UW 2021-10-27 09:19:51

26 października 2021 r. Wojewoda Mazowiecki podpisał decyzję o potwierdzeniu polskiego obywatelstwa dla Matthew Casha, angielskiego piłkarza polskiego pochodzenia, występującego na pozycji obrońcy w angielskiej Aston Villi. 24-latek deklarował wcześniej chęć gry w piłkarskiej reprezentacji Polski, zapewniając o przywiązaniu do polskich korzeni.

Nic już nie stoi na przeszkodzie, aby Pan Matthew Cash, pochodzący z Anglii piłkarz mógł wzmocnić formację defensywną reprezentacji Polski. Choć zawodnik ma polskie korzenie, nie mógł dotychczas występować w biało-czerwonych barwach. Teraz się to zmieniło. Cieszę się, że mogłem podpisać decyzję potwierdzającą, że Pan Matthew Cash jest polskim obywatelem. To bardzo budujące, że tak młody człowiek zachował polskość w sercu, pomimo, że od urodzenia wychowywał się w innym kraju. Trzymam kciuki za jego owocne występy w narodowych barwach. – powiedział Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Zgodnie z Ustawą o obywatelstwie polskim decyzję o potwierdzeniu polskiego obywatelstwa wydaje wojewoda właściwy dla miejsca zamieszkania w Polsce lub dla ostatniego miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej osoby, której postępowanie dotyczy, a w przypadku braku tej podstawy – Wojewoda Mazowiecki. Decyzję o potwierdzeniu polskiego obywatelstwa dla Matthew Casha, Wojewoda Mazowiecki podjął z mocy prawa – na zasadzie prawa krwi ius sanguinis.

Obywatelstwo polskie nabywa się również przez uznanie za obywatela polskiego, przywrócenie obywatelstwa polskiego lub w drodze repatriacji. Obywatelstwo polskie może też nadać Prezydent RP na wniosek Cudzoziemca.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u