Konferencja: "Górnośląska Tragedia - wrzesień '39" odbyła się w Muzeum Śląskim w Katowicach

Autor: Śląski UW 2021-11-16 08:46:21

Trudne losy mieszkańców Śląska, w szczególności Powstańców Śląskich, których prześladowania przez Niemców, a później Sowietów rozpoczęły się już w momencie wybuchu II wojny światowej były tematem dzisiejszej konferencji: „Górnośląska Tragedia - wrzesień '39”, odbywającej się w Muzeum Śląskim w Katowicach.

 Bardzo wyjątkowy, bardzo trudny i bolesny czas pomiędzy 1919 rokiem, a 1945 dla województwa śląskiego, gdzie wiele osób oddało, to, co najcenniejsze, albo ryzykowało to, co najcenniejsze, aby część Górnego Śląska mogła być po stronie Rzeczypospolitej. (…) Bardzo wielu ludzi miało właśnie w sercach Polskę i Śląsk. Jestem przekonany, że tak jest do dzisiaj. –  tymi słowami wojewoda śląski zwrócił się do słuchaczy, zgromadzonych na miejscu i tych, którzy uczestniczyli w wydarzeniu za pośrednictwem łącza internetowego.

Wojewoda podkreślił wartość posiadania wiedzy historycznej przez młode pokolenia  –  Jakże ważne jest żebyśmy potrafili przekazać młodym ludziom to, co się wydarzyło, to, co dotknęło bardzo wielu Polaków, Naród Polski. W ’39 roku będzie opowieść o  Górnośląskiej tragedii, czyli o najeździe Niemiec na Rzeczpospolitą Polską, a pamiętamy w ’45 roku Tragedia Górnośląska i z drugiej strony świata atak na naszych obywateli, na naszych mieszkańców. Szanowni Państwo, chciałbym, żeby ten dzisiejszy dzień był takim dniem zebrania bardzo cennych informacji, przemyśleń, refleksji, które będą Państwo w stanie,  pracując z tym młodym pokoleniem, świadomie, odpowiedzialnie, zgodnie z prawdą historyczną, przekazywać  – mówił.

Wojewoda Śląski podziękował również swojemu doradcy, Czesławowi Sobierajskiemu za ogromny wkład merytoryczny i pomysł na realizację tej konferencji.

Podczas spotkania zostały zaprezentowane prelekcje. Profesor Zdzisław Janeczek przedstawił wykład: „Dla wroga buntownicy, przed Bogiem święci”, podczas którego przybliżył losy niektórych ważnych postaci w dziejach Śląska. O Ślązakach w ruchu oporu mówił Wojciech Kempa.  Kluczową rolę Górnego Śląska w kampanii wrześniowej w1939 roku przedstawił profesor Zygmunt Woźniczka.  Na koniec słuchacze mogli poznać ustalenia śledztwa prowadzonego w sprawie „Intelligenzaktion” na terenie rejencji katowickiej, które w swojej prelekcji przedstawiła Ewa Koj z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Wojewodę Śląskiego przy współpracy z Dyrektorem Instytutu Śląskiego w Opolu, Dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz Dyrektorem Oddziału IPN w Katowicach, a Patronat Honorowy nad Konferencją objął Prezes Rady Ministrów Premier Mateusz Morawiecki.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u