40. rocznica Proklamowania Strajku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej

Autor: Mazowiecki UW 2021-11-30 08:52:16

Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł, w niedzielę 28 listopada 2021 r., wziął udział w obchodach 40. rocznicy Proklamowania Strajku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej. Organizatorami obchodów był Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Komitet Organizacyjny Obchodów 40. rocznicy Proklamowania Strajku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej.

Obchody rozpoczęły się konferencją, z udziałem historyków, poświęconą 40. rocznicy Proklamowania Strajku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej. W trakcie konferencji Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odznaczył uczestników tamtych wydarzeń medalami Pro Bono Poloniae i Pro Patria.

Dzisiaj, po 40 latach pragniemy podziękować Wam za to, że nie zatrwożył Was wtedy i później czerwony komunistyczny smok, że nigdy przed mocą nie ugięliście szyi. Poświęciliście swoje prywatne życie, karierę, i marzenie związane z mundurem Straży Pożarnej dla niepodległej Polski - powiedział Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Następnie złożono kwiaty przed tablicą upamiętniającą wydarzenie sprzed 40 lat, która znajduje się przy Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Wieniec złożył Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł oraz Zuzanna Zacharewicz, Dyrektor Biura Wojewody. Uroczystości zakończyły się modlitwą przy grobie bł. Ks. Jerzego Popiełuszki oraz złożeniem wieńców. Ponadto, odbyła się również msza święta w intencji uczestników strajku.

Studenci – podchorążowie ówczesnej Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej nie zgadzali się na podporządkowanie zapisom ustawy o wyższym szkolnictwie wojskowym, które zakładały, iż podchorążowie mogli być kierowani do tłumienia społecznych protestów. W związku z tym w nocy z 24 na 25 listopada rozpoczęli strajk wymierzony w komunistyczne władze.

Strajkujący odnieśli moralne zwycięstwo, pomimo późniejszej brutalnej pacyfikacji strajku, która miała miejsce 2 grudnia 1981 roku. Wtedy to studentów i uczniów usunięto ze szkoły. Zajęcia wznowiono na początku lutego 1982 roku. Odtąd Uczelnia nosi nazwę Szkoły Głównej Służby Pożarniczej (SGSP).

Źródło: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

© 2018 Super-Polska.pl stat4u