W Lublinie obchodzono 100-lecie odbudowy Państwa Polskiego

Autor: Lubelski UW 2022-01-14 08:31:32

Z okazji 100-lecia odbudowy Państwa Polskiego w Lublinie odbyły się uroczystości połączone z 83. rocznicą śmierci Romana Dmowskiego, 103. rocznicą Powstania Wielkopolskiego, 100. rocznicą uchwały Sejmu Litwy Środkowej o przyłączeniu do Rzeczypospolitej Polskiej, 100. rocznicą przyłączenia Górnego Śląska do Rzeczypospolitej Polskiej oraz 100. rocznicą zakończenia procesu kształtowania Granic Państwowych ll RP.

 Dzisiaj upamiętniliśmy osoby, które walczyły o niezawisłą, wolną Rzeczypospolitą w powstaniach śląskich, w czasie bitwy polsko-bolszewickiej, ale również w innych wydarzeniach, które kształtowały wówczas przyszłość granic, szczególnie tych na wschodzie II Rzeczypospolitej – mówił wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk.
 

Wicewojewoda złożył kwiaty oraz zapalił znicze na płycie Pomnika Nieznanego Żołnierza na Placu Litewskim, pod tablicami pamięci Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski i Unii Lubelskiej na budynku Ratusza.
 

Zwieńczeniem wydarzenia była Konferencja w Sali Trybunalskiej Trybunału Koronnego, podczas której można było posłuchać wykładów naukowych oraz koncertu fortepianowego.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u