Wczesnobarokowa architektura rezydencjalno-obronna. Zamek w Nowym Wiśniczu

Autor: Małopolski UW 2022-02-08 08:22:45

Jest największym po Wawelu zamkiem w Małopolsce. Został wzniesiony w drugiej połowie XIV wieku. Ma formę regularnej, czteroskrzydłowej budowli z dziedzińcem i czterema wieżami. Jedno z najcenniejszych w naszym kraju dzieł wczesnobarkowej architektury rezydencjalno-obronnej, zamek w Nowym Wiśniczu, odwiedzili dzisiaj poseł na Sejm Urszula Rusecka, wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz II wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

 Południowa Polska bogata jest w atrakcje turystyczne. Nasze województwo słynie m.in. z pięknych zamków. Każdy z nich skrywa niepowtarzalną historię. Na wiekowych ścianach otoczonych fortyfikacjami zapisana jest nasza tradycja. Zwiedzając, poznajemy losy naszych przodków. Takie miejsca jak to, Zamek w Nowym Wiśniczu, kształtuje nasze postrzeganie przeszłości i teraźniejszości. Serdecznie zachęcam, by odwiedzić tę budowlę i wraz z przewodnikiem udać się w podróż w czasie – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Losy zamku splatają się z historią najpopularniejszych polskich rodów. Każda z rodzin modernizowała go i uświetniała. Podczas potopu szwedzkiego w latach 1655-1660 kosztowności i drogocenne elementy wyposażenia zamku zostały skradzione. W 1831 r. wybuchł pożar, który dokonał zniszczeń. Monumentalny budynek opuszczono. Po II wojnie światowej zamek został upaństwowiony i odrestaurowany.

Do dziś zachwyca bogactwem kompozycyjnym, wielością wątków artystycznych i historycznych, różnorodnością i jakością form stylowych oraz kontekstów kulturowych.

W 2019 r. w ramach programu „Ochrona zabytków” ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczono 370 tys. zł na remont dachu oraz 60 tys. zł na remont konserwatorski wraz z częściową rekonstrukcją muru bastionu wschodniego fortyfikacji.

Więcej informacji: http://zamekwisnicz.pl/ http://www.mkidn.gov.pl/pages/strona-glowna/finansowanie-i-mecenat/programy-ministra/programy-mkidn-2019/ochrona-zabytkow.php

© 2018 Super-Polska.pl stat4u