Punkt recepcyjny dla uchodźców z Ukrainy w hali COS Torwar

Autor: Mazowiecki UW 2022-03-06 09:12:13

Wojewoda Mazowiecki przygotował kolejny punkt recepcyjny dla uchodźców z Ukrainy w hali COS Torwar w Warszawie. Punkt powstał we współpracy z Ministrem Sportu i Turystyki. W punkcie znajduje się 500 miejsc dla potrzebujących, którzy na miejscu uzyskają niezbędną pomoc medyczną oraz informacje dotyczące pobytu i zakwaterowania. Wciąż działa punkt recepcyjny na Dworcu Zachodnim (autobusowym) w Warszawie (https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/punkt-recepcyjny-dla-uchodzcow-na-dworcu-zachodnim). W obu punktach w ramach Grup Wsparcia Relokacji Uchodźców pomagają żołnierze 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ponadto dzisiaj o godz. 16 zostanie uruchomiony punkt informacyjny na Dworcu Centralnym.

 Każdy obywatel Ukrainy, który przekroczył granice Polski, w związku z działaniami zbrojnymi na terytorium jego kraju otrzyma pomoc. Wszystkie działania prowadzone są w sytuacji nadzwyczajnej, bardzo dziękuję za dotychczasową współpracę i gotowość działania na rzecz obywateli z Ukrainy. Obecnie priorytetem jest sprawne uruchamianie miejsc pobytu dla cudzoziemców, w tym zapewnienie opieki socjalnej i psychologicznej wszędzie tam, gdzie będzie taka konieczność – powiedział Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, które nie mają zapewnionego miejsca pobytu (noclegu) w Polsce, mogą udać się do punktu recepcyjnego, z którego zostaną przetransportowane do miejsc pobytu. Otrzymają tam informacje na temat pobytu w Polsce, podstawową opiekę medyczną, miejsce na odpoczynek oraz zostanie im wskazane tymczasowe zakwaterowanie. Wszyscy mają dostęp do bezpłatnej opieki medycznej i polskiej służby zdrowia. W skład Grupy Wsparcia Relokacji Uchodźców, wystawianej przez 6. Mazowiecką Brygadę Obrony Terytorialnej, wchodzą żołnierze ze znajomością języka ukraińskiego i rosyjskiego, z kwalifikacjami pierwszej pomocy, psychologowie oraz osoby cechujące się tzw. miękkimi kompetencjami społecznymi.

Należy podkreślić, że nie ma obowiązku rejestracji w punkcie recepcyjnym. Pomoc jest udzielana niezależnie od tego, czy obywatel Ukrainy się do niego zgłosi. Obecnie nie ma też obowiązku rejestracji pobytu w żadnym z  urzędów. Pomoc jest udzielana na podstawie informacji o przekroczeniu granicy od 24 lutego br., czyli od dnia rozpoczęcia konfliktu zbrojnego na terytorium Ukrainy.

W sprawach dotyczących organizowania miejsc pobytu dla uchodźców działa mail kontaktowy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego MUW, wczk@mazowieckie.pl.

Obywatele Ukrainy przebywający w Polsce nie muszą wyjeżdżać z kraju w przypadku utraty ważności dokumentów pobytowych. Oni także nie muszą obawiać się o legalność swojego dalszego pobytu.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie, celem koordynacji pomocy humanitarnej i zbiórek, przygotował skrzynkę mailową: pomagamukrainie@mazowieckie.pl.

Została uruchomiona również całodobowa infolinia 987 poświęcona pomocy uchodźcom na terenie województwa, obsługiwana w językach polskim i ukraińskim.

Aktualne informacje dla obywateli Ukrainy są dostępne także na stronach ua.gov.pl oraz pomagamukrainie.gov.pl.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u