W Lublinie będą przeprowadzane operacje z wykorzystaniem robota

Autor: Lubelski UW 2022-04-21 09:12:25

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie otwarto nowoczesną pracownię robotyki operacyjnej. Wyposażona została w nowoczesny system chirurgii robotycznej da Vinci. Lubelski szpital dołączył do grona kilkunastu placówek medycznych w Polsce, które wykorzystują robota w swojej pracy.

Podczas uroczystości otwarcia wojewoda lubelski Lech Sprawka podziękował za współpracę dyrekcji oraz personelowi szpitala. - Chciałbym na ręce pana dyrektora Piotra Mateja złożyć podziękowania całej załodze szpitala za okres pandemii. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie był na pierwszej linii frontu. Nie było sytuacji, w której szpital ten odmówiłby współpracy – zaznaczył.
 
Symbolicznym podziękowaniem za współpracę było przekazanie dyrektorowi szpitala pamiątkowej monety z napisem: Dziękujemy służbie zdrowia za poświęcenie w okresie pandemii wybitej przez NBP, z życzeniami dalszego, wspaniałego rozwoju zarówno dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, jak i Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Bożego. - Lecznictwo szpitalne województwa lubelskiego to jedna, wielka rodzina – podkreślił wojewoda.
 
Nowoczesne systemy robotyczne wykorzystywane są z powodzeniem w szpitalach na całym świecie. W Polsce używane są dopiero od niedawna, ze względu na ograniczenia w dostępie do technologii i wysoką cenę. Do tej pory w województwie lubelskim żaden szpital nie posiadał takiego urządzenia.
 
- W kwietniu br., w wyniku fuzji dwóch lubelskich szpitali, dla których podmiotem tworzącym jest Samorząd Województwa Lubelskiego, powstała największa placówka medyczna w regionie. Połączenie to służyć ma optymalizacji prowadzonej obecnie działalności medycznej oraz poprawie sytuacji finansowej. Jednocześnie chcemy, aby nowa placówka świadczyła dla pacjentów usługi medyczne na najlepszym poziomie, a żeby tak było, personel medyczny musi mieć dostęp do najnowocześniejszego sprzętu. Dlatego Samorząd Województwa Lubelskiego wsparł zakup systemu chirurgii robotycznej da Vinci- mówił Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.
 
W szpitalu wojewódzkim równolegle trwają szkolenia chirurgii robotycznej da Vinci dla personelu medycznego. Członkowie zespołu chirurgicznego (chirurdzy, anestezjolodzy, personel pielęgniarski oraz personel pomocniczy) zapoznają się zasadami pracy robota, poznają instrumentarium oraz nawigację kamerą. Szkolenia obejmują także treningi na symulatorach oraz zabiegi wykonywane przy wsparciu certyfikowanych lekarzy szkoleniowych dla systemu robotycznego da Vinci. Istotnym elementem procesu szkoleniowego są również wizyty w innych ośrodkach.
 
Docelowo w szpitalu przy al. Kraśnickiej ma powstać specjalistyczny ośrodek edukacyjny chirurgii robotycznej. Zespoły chirurgiczne z innych szpitali województwa lubelskiego i kraju będą mogły zdobywać doświadczenie na światowej klasy sprzęcie, pod okiem najlepszych specjalistów.
 
Robot da Vinci został zaprojektowany w celu ułatwienia wykonywania skomplikowanych zabiegów chirurgicznych metodą małoinwazyjną, z bardzo dużą precyzją, wielokrotnie przewyższającą możliwości wcześniejszych rozwiązań. Znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach chirurgii, zwłaszcza w zabiegach ginekologicznych, urologicznych, kardiologicznych i laryngologicznych. Urządzenie składa się z dwóch części: konsoli chirurgicznej, odpowiadającej za sterowanie i robota właściwego, mającego kilka ramion. Każdy ruch dłoni, palców operatora przenoszony jest na końcówki narzędzia chirurgicznego, co czyni je wyjątkowo precyzyjnym i jednocześnie delikatnym. Obecnie w asyście robotów przeprowadza się ok. 170 typów zabiegów chirurgicznych.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u