Polsko-Litewski gazociąg (GIPL)

Autor: Mazowiecki UW 2022-05-07 09:07:14

Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł wziął udział w uroczystości przekazania do eksploatacji międzynarodowego Gazociągu Polska – Litwa (GIPL). Wydarzenie miało miejsce 5 maja br. na terenie Tłoczni Jauniunai na Litwie. Komercyjny przesył gazu nowym gazociągiem ruszył 1 maja.

W uroczystości wzięli udział m.in. Prezydent Polski Andrzej Duda, Prezydent Republiki Litewskiej Gintas Nausėda, Prezydent Łotwy Eglis Levits oraz Europejski Komisarz ds. Energii Kadri Simson, Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska, Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

- Symbolicznie uruchomiliśmy dziś  przepływ gazu z Litwy do Polski. Interkonektor  Polska – Litwa  (GIPL) umożliwia połączenie północno wschodnich krajów Unii Europejskiej  z resztą Europy, umożliwiając przepływ gazu w dowolną stronę w zależności od potrzeby.  Inwestycja  wpisuje się w strategię dywersyfikacji źródeł dostaw gazu i zwiększa bezpieczeństwo energetyczne całego kraju – powiedział Konstanty Radziwiłł, Wojewoda Mazowiecki.

W latach 2020 – 2021 Wojewoda Mazowiecki podpisał siedem pozwoleń na budowę dotyczących instalacji gazowych powstających na terenie województwa mazowieckiego, które w ramach systemu gazowego będą współpracować z GIPL.

Gazociąg GIPL o długości 508 km połączył gazowe systemy przesyłowe Polski i Litwy. Jest to inwestycja, która ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego regionu i wpisuje się w realizację europejskiej polityki energetycznej i klimatycznej.

Projekt GIPL miał na celu utworzenie dwukierunkowego gazociągu przesyłowego łączącego systemy przesyłowe gazu ziemnego Polski i Litwy, co pozwoli na wyeliminowanie tzw. wysp energetycznych, czyli regionów dotychczas niezintegrowanych z rynkiem energetycznym UE, takich jak Litwa, Łotwa i Estonia oraz Finlandia. Wpłynie też na poprawę środowiska naturalnego i polepszenie standardów życia mieszkańców, dzięki możliwości zastąpienia paliw stałych paliwem gazowym. Ponadto inwestycja przyczyni się do wzrostu konkurencyjności północno-wschodnich regionów Polski.

Od 1 maja przepustowość przerywana dla kierunku z Litwy do Polski wyniesie 2.4 GWh/h, co w skali roku odpowiada 1,9 mld m3/r.  Przepustowość dla kierunku z Polski na Litwę wyniesie 2.6 GWh/h, co w skali roku odpowiada 2 mld m3/r. Pełną przepustowość GIPL osiągnie w październiku 2022 roku.


Budowa gazociągu jest inwestycją, która ma status „Projektu wspólnego zainteresowania” (PCI - Project of Common Interest) i jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach instrumentów „Łącząc Europę” (CEF - Connecting Europe Facility) oraz „Transeuropejska sieć energetyczna” (Trans European Networks – Energy – TEN-E).

© 2018 Super-Polska.pl stat4u