W Kruszwicy rozpoczęły się Mistrzostwa Polski w szachach

Autor: Kujawsko-Pomorski UW 2022-05-10 08:54:46

Nad Gopłem w niedzielny wieczór oficjalnie zainaugurowano 79. Indywidualne Mistrzostwa Polski w szachach i 74. Indywidualne Mistrzostwa Polski w szachach kobiet. Oba wydarzenia objęte zostały honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

W mistrzostwach bierze udział 26 osób – 16 mężczyzn i 10 kobiet. 16 zawodników gra w systemie pucharowym. Wśród nich jest też lider polskiej listy rankingowej, zwycięzca Pucharu Świata FIDE w 2021 – Jan Krzysztof Duda. Minister Łukasz Schreiber, inaugurując wydarzenie, podkreślił rangę imprezy. Zaznaczył też jak duży rozwój przeszła ta dyscyplina w Polsce w minionym roku.

Podczas dzisiejszych mistrzostw możemy pochwalić się m.in. rekordową wysokością puli nagród, ale to zaledwie jedna z wielu dobrych wiadomości. Chciałbym zwrócić uwagę na kwestię legislacyjną – po wprowadzonych zmianach szachy są obecnie traktowane na równi z innymi sportami olimpijskimi, a zawodnikom została przyznana emerytura olimpijska. Możemy być dumni też z organizacji Mistrzostw Europy w Katowicach oraz przygotowania pierwszych drużynowych mistrzostw Polski w nowej formule – w szachach szybkich 

– podkreślił minister.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz przypomniał natomiast, że w Kruszwicy znajdował się jeden ze wspanialszych zamków króla Kazimierza Wielkiego, a przez legendarną stolicę Polski prowadził bursztynowy szlak.

To słynny bursztynowy szlak przywiódł do Kruszwicy szachy. W latach 50. minionego wieku, w trakcie badań archeologicznych, odnaleziono tutaj figury szachowe. Są to jedne z najstarszych pionów używanych do tej gry – datowane na XII w. Świadomość, że ponad 800 lat temu grano już tutaj w szachy jest czymś wyjątkowym i dlatego tym bardziej cieszę się, że najważniejsze wydarzenie szachowe w Polsce odbywa się w tym roku właśnie w Kruszwicy 

– powiedział.

Burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak, otwierając Indywidualne Mistrzostwa Polski w szachach podkreślił duże znaczenie tej imprezy dla miasta.

Dzisiaj w legendarnej stolicy Polski gościmy najlepszych szachistów z całego kraju. Jest to wielki zaszczyt dla Kruszwicy. Bardzo dziękuję panu ministrowi Łukaszowi Schreiberowi, panu wojewodzie Mikołajowi Bogdanowiczowi oraz Prezesowi Polskiego Związku Szachowego Radosławowi Jedynakowi za to, że nasze miasto zostało w tak wyjątkowy sposób wyróżnione

– powiedział.

Podczas gali inaugurującej mistrzostwa odbyło się także wręczenie Hetmanów – nagród za szczególne zasługi dla środowiska szachowego w Polsce. W uroczystości brał też udział Prezes Polskiego Związku Szachowego Radosław Jedynak.

Rywalizacja rozpoczęła się w poniedziałek rano i potrwa ponad tydzień. Obrońcą tytułu wśród mężczyzn jest zawodnik Minutor Energia Gwiazdy Bydgoszcz Radosław Wojtaszek. Mistrzostwa kobiet broni Klaudia Kulon. Tegoroczna, rekordowa pula nagród wynosi 350 tys. zł.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u