Uczyć „posługi myślenia”. Budowa krakowskiego Kampusu Jana Pawła II zainaugurowana

Autor: Małopolski UW 2022-06-13 08:51:53

Dwie dekady temu, podczas swojej pielgrzymki do Polski, w drodze z Sanktuarium w Łagiewnikach na ul. Franciszkańską, papież Jan Paweł II zatrzymał się, by pobłogosławić budowę Biblioteki Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Dzisiaj, w auli gotowego już budynku, odbyły się uroczystości związane z inauguracją budowy Kampusu Jana Pawła II. W wydarzeniu uczestniczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
 

Św. Jan Paweł II był wielkim przyjacielem młodych ludzi. W ich intencji modlił się, orędował, zabiegał w różnych instytucjach i nawoływał, by właśnie temu pokoleniu nieustannie pomagać w dorastaniu. Jestem przekonany, że powstający w tym miejscu Kampus będzie miejscem nie tylko inspirującym do nauki, ale także wychowującym w duchu dziedzictwa, jakie zostawił nam polski papież. Jak wskazuje sama społeczność Uniwersytetu Papieskiego, szczególną inspiracją jest dla niej wskazywana przez św. Jana Pawła II potrzeba „posługi myślenia”, rozumiana jako „służba prawdzie w wymiarze społecznym”. W Kampusie Jana Pawła II ta wyjątkowa misja z pewnością będzie jeszcze szerzej realizowana – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Uroczystość pobłogosławienia placu pod budowę Kampusu Jana Pawła II poprowadził ks. prof. dr hab. Robert Tyrała, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Obecni byli także znamienici goście, a wśród nich m.in.: metropolita krakowski i wielki kanclerz UP JPII ks. arcybiskup Marek Jędraszewski, ks. kardynał Stanisław Dziwisz, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Włodzimierz Bernacki, marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski, przedstawiciele krakowskich uczelni wyższych oraz kadra profesorska, pracownicy i studenci Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Kamień węgielny pod budowę Kampusu Jana Pawła II przekazał ks. Kardynał Stanisław Dziwisz. Jest nim pamiątkowa cegła, która została umieszczona w Drzwiach Świętych Bazyliki św. Piotra w Watykanie pod koniec Nadzwyczajnego Roku Odkupienia 1983-1984, a następnie wydobyta z okazji otwarcia tychże samych drzwi dokonanego przez Ojca Świętego Jana Pawła II na początku Wielkiego Jubileuszu Roku 2000.

Kampus Jana Pawła II powstanie przy ul. Bobrzyńskiego 10 w Krakowie. Zaprojektowany został jako w pełni nowoczesny i funkcjonalny budynek dydaktyczny, który dopełni istniejącego już gmachu biblioteki. Zaprojektowano także reprezentacyjny plac, w którego centrum stać będzie pomnik św. Jana Pawła II. Połączy on strefy wejściowe obu budynków. Zaawansowane technologie i system trigeneracji uczynią budynek energetycznie dodatnim, tzn. że będzie on w stanie wytworzyć więcej energii niż jej zużyć. Infrastruktura i otoczenie zaprojektowano z myślą o dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Sam budynek dydaktyczny ma prawie 11 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Jednocześnie będzie mogło przebywać w nim 700 studentów i 40 pracowników. Zaprojektowano także miejsca parkingowe, a wśród nich niemal 100 dla poruszających się rowerami.


Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie w dobiegającym końca roku akademickim 2021/2022 tworzyła społeczność 3266 studentów i doktorantów oraz 431 pracowników. Uczelnia kształci studentów na wydziałach: Filozoficznym, Historii i Dziedzictwa Kulturowego, Nauk Społecznych i Teologicznym.

Źródło: https://upjp2.edu.pl

© 2018 Super-Polska.pl stat4u