Obchody 78. rocznicy bitwy partyzanckiej pod Osuchami

Autor: Lubelski UW 2022-06-29 09:30:55

Wojewoda lubelski Lech Sprawka uczestniczył w obchodach 78. rocznicy bitwy partyzanckiej pod Osuchami (powiat biłgorajski, gmina Łukowa). Walki pod Osuchami uznawane są za największy w Polsce bój oddziałów leśnych Armii Krajowej i Batalionów Chłopskim podczas II wojny światowej, a cmentarz, gdzie spoczywają żołnierze polegli w walce z Niemcami za największy w Europie.

 W bezpośrednim sąsiedztwie cmentarza chce się wołać: Cześć i chwała wszystkim poległym partyzantom, im najbliższym, ludności cywilnej, która również została objęta okrucieństwem okupanta hitlerowskiego w różnych formach. Nie jest to wezwanie, tylko dlatego, że tak wypada – to jest forma pewnej powinności ludzkiej, godnościowej, chrześcijańskiej. To jest również powinność pokoleniowa tych pokoleń, które dzięki tym darom mogą doświadczyć suwerenności. Jest to też powinność, o której mówił ks. prałat Adam Puzon w homilii, kiedy mówił i zadawał pytanie: Co my z tym darem zrobiliśmy? Czy rzeczywiście wykorzystujemy w pełni ten dar, który po kilkudziesięciu latach zaowocował suwerenną, niepodległą Polską? Kiedy obserwujemy to, co się dzieje w przestrzeni publicznej życia społecznego, kulturalnego, edukacyjnego, politycznego, w ostatnim czasie, podczas kryzysu pandemicznego, później kryzysu na granicy polsko-białoruskiej i tego, co dzieje się od 24 lutego, to powstaje wątpliwość, czy rzeczywiście w wielu przypadkach nie zwycięża indywidualny interes, spory, kłótnie i przepychanki we wszystkich obszarach naszego życia – mówił wojewoda lubelski Lech Sprawka.
 
Bitwa pod Osuchami to punkt kulminacyjny przeciwpartyzanckiej operacji "Sturmwind II". 25 czerwca 1944 r. żołnierce Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich szturmowali niemieckie pozycje w Puszczy Solskiej. Główne starcie miało miejsce nad rzeczką Sopot, opodal wsi Osuchy. W wyniku walk i pacyfikacji zginęło około pół tysiąca osób, 250 z nich pochowanych jest na cmentarzu w pobliżu dawnego pola bitwy.
 
- Niech ta uroczystość będzie kolejnym wezwaniem do tego, byśmy potrafili odpowiedzieć sobie na pytanie: Co jest najważniejsze? Wokół czego powinna skupić się w tej chwili cała energia Polski i Polaków? Bo zagrożenie za wschodniej granicy jest jak najbardziej realne, a w przypadku województwa lubelskiego i podkarpackiego w szczególności. Powtórzę po raz drugi: Niech ta uroczystość będzie wołaniem o takie postawy, które pozwolą ten dar z 1944 roku i tych pozostałych lat zachować nie tylko we wdzięcznej pamięci, ale i w działaniu zapewniającym, że my ten dług realnie spłacimy – dodał wojewoda lubelski.
 
Wojewoda Lech Sprawka w imieniu prezesa Rady Ministrów złożył wieniec pod Pomnikiem Pamięci Bohaterów Żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich poległych w obronie Ojczyzny. Wręczył też nagrody finalistom XXIII Powiatowego Konkursu Wiedzy o AK i BCH na Ziemi Biłgorajskiej.
 
***
 
Podczas operacji Sturmwind II, 21 czerwca, oddziały niemieckie otoczyły kompleks Puszczy Solskiej, w którym znajdowały się zgrupowania AK, BCh, AL i partyzantów radzieckich. Dowódcy poszczególnych ugrupowań nie porozumieli się, wskutek czego oddziały walczyły oddzielnie. Do bitwy pod Osuchami doszło w wyniku próby przerwania okrążenia przez oddziały AK i BCh. Bitwa zakończyła się ich klęską. Nieznana jest dokładna liczba poległych, było ich kilkuset. 25-28 czerwca oddziały niemieckie z psami przeczesywały las w poszukiwaniu ukrywających się na drzewach, w zaroślach i na bagnach ludzi. Pojmani partyzanci byli zabijani na miejscu lub po torturach. W trakcie akcji Sturmwind II dokonano również pacyfikacji wielu miejscowości – zginęło kilkuset ludzi, tysiące wysiedlono. Spalone i spacyfikowane wówczas Osuchy nigdy już nie wróciły do przedwojennego stanu (żołnierze Wermachtu i Ostlegionu rozstrzelali ok. 40 osób, a ponad 100 wywieziono do obozu koncentracyjnego na Majdanku). Na cmentarzu partyzanckim znajdują się nagrobki 240 osób, obelisk i tablice z nazwiskami poległych. Rokrocznie odbywają się tutaj uroczystości ku czci zmarłych.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u