81. rocznica zagłady tykocińskich Żydów

Autor: Podlaski UW 2022-08-30 09:09:41

25 i 26 sierpnia 1941 roku doszło do zagłady społeczności żydowskiej Tykocina. W Lesie Łopuchowskim z rąk hitlerowskich zbrodniarzy zginęło 2 tysiące osób. W tym roku przypada 81. rocznica tego tragicznego wydarzenia. W uroczystościach w miejscu straceń wziął udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

W miejscu pamięci w lesie koło Łopuchowa, gdzie znajdują się trzy zbiorowe mogiły ze szczątkami zamordowanych, uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty. Ofiary mordu wspominano i uczczono także w Tykocinie, pod tablicą pamiątkową przy Wielkiej Synagodze.

Uroczystości zorganizowało Muzeum Podlaskie wspólnie z samorządem Tykocina. Wzięli w nich udział m.in.: wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, wicestarosta białostocki Roman Czepe, prezes Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael Lucy Lisowska. Podczas uroczystości odczytano list od marszałka województwa podlaskiego, obecni byli przedstawiciele służb mundurowych. 

Trudno czasami wyobrazić sobie taką liczbę ludzi, którzy w jednym miejscu zostali zamordowani. Naszym obowiązkiem jest zachowywać pamięć o nim i pamiętać, że to Niemcy Żydom zgotowali ten los - mówił wojewoda podlaski.

Gmina żydowska istniała w Tykocinie od 1522 r. W XVII i XVIII wieku była jednym z najważniejszych skupisk Żydów na Podlasiu. Przed II wojną światową społeczność żydowska Tykocina liczyła około 2 tys. osób.

24 sierpnia 1941 r. Niemcy wydali zarządzenie, by Żydzi z Tykocina następnego dnia rano zebrali się na rynku. Rano 25 sierpnia do miasteczka przyjechało specjalne komando niemieckie. Hitlerowcy przeprowadzili selekcję zebranych na rynku osób. Kobiety i dzieci zostały od razu wywiezione ciężarówkami w kierunku wsi Łopuchowo, a mężczyzn ustawiono w kolumnę i popędzono piechotą do miejscowości Zawady. Dopiero tam zostali załadowani na ciężarówki i wywiezieni do lasu. Szacuje się, że Niemcy zamordowali około 2,5 tys. tykocińskich Żydów.

Na podst. PAP

© 2018 Super-Polska.pl stat4u