Święto 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej – uroczysty capstrzyk

Autor: Lubelski UW 2022-10-03 09:20:33

Uroczystym capstrzykiem na Placu Litewskim w Lublinie zostały zainaugurowane obchody święta 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej im. gen. dyw. Franciszka Kleeberga. W uroczystościach wziął udział wojewoda lubelski Lech Sprawka, który objął święto patronatem honorowym.

 Mieszkańcy województwa lubelskiego bardzo się cieszą, że wróciliście do Lublina i innych miast i miejscowości regionu, że jesteście na co dzień obecni i zapewniacie nam poczucie bezpieczeństwa wewnętrznego, ale przede wszystkim zewnętrznego. Składam podziękowanie za wsparcie w różnych działaniach kryzysowych, ze szczególnym zwróceniem uwagi na aktywność żołnierzy na granicy polsko-białoruskiej, a także za codzienne wspieranie działań wojewody lubelskiego oraz władz samorządowych – podkreślał wojewoda lubelski Lech Sprawka, zwracając się do dowódców, żołnierzy i pracowników cywilnych 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej.
 
Brygada, nosząca imię gen. dyw. Franciszka Kleeberga, obchodzi święto w czasie rocznicy rozpoczęcia ostatniej bitwy Kampanii Polskiej 1939 roku, rozegranej na polach pod Kockiem, Serokomlą i Wolą Gułowską przez Samodzielną Grupę Operacyjną „Polesie” pod dowództwem gen. Franciszka Kleeberga. Coroczne uroczystości mają na celu upamiętnienie Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” i jej dowódcy, jak również kultywowanie dziedzictwa tradycji brygady i promowanie pamięci historycznej na Lubelszczyźnie, jako podstawy wzmacniania relacji łączących polskie społeczeństwo z Siłami Zbrojnymi RP.
 
Nasz patron - gen. dyw. Franciszek Kleeberg - to jeden z najwybitniejszych dowódców września 1939 roku, Samodzielna Grupa Operacyjna „Polesie” jest naszą tożsamością, a naszym mottem jest dewiza: „Walczymy do końca”. To jest nasza historia, nasz gen, nasza duma – mówił dowódca 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej gen. bryg. Rafał Miernik. – Lubelska „19” współcześnie to polskie kontyngenty wojskowe w Afganistanie i Kosowie, walka z pandemią COVID-19, wsparcie ochrony granicy państwa, wysoka dyspozycyjność wyrażona dyżurami gotowości bojowej, konsekwentna rozbudowa struktur jednostki, rekrutacja i wdrażanie nowej techniki bojowej. Nasz ostatni rok to również wysokie tempo szkolenia, doskonalenie w praktyce naszych umiejętności, wysoko oceniona współpraca w wymiarze narodowym i sojuszniczym, wzorowe oceny w ćwiczeniach. Wypełniliśmy nasze zobowiązanie uzyskując certyfikat gotowości operacyjnej dowództwa brygady. „Kleeberczycy” pamiętają o bohaterach czasów minionych, weteranach współczesnych misji, rodzinach poległych towarzyszy broni. Edukujemy młodzież, a naszym priorytetem jest współpraca z wszystkimi podmiotami ku chwale Rzeczypospolitej. Było to, jest i będzie możliwe dzięki żołnierzom, którzy są ofiarni, pełni pasji, profesjonalni i świadomi w służbie. Oceniajcie nas zatem nie po stażu służby, a po jej przebiegu. Jesteśmy „Kleeberczykami” trwale wpisani w wojskową mapę Lubelszczyzny, jesteśmy wierni tradycji i Ojczyźnie – dodał.
 
Obecny na capstrzyku dowódca 18 „Żelaznej” Dywizji Zmechanizowanej gen. bryg. Arkadiusz Szkutnik, przypomniał, że po pomyślnym zdaniu egzaminu dojrzałości podczas ćwiczenia „Niedźwiedź 22”, brygada została certyfikowana według najwyższych standardów NATO. Dowództwa 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej osiągnęło pełną gotowość operacyjną. Dodał, że nie byłoby to możliwe gdyby nie ponadprzeciętne zaangażowanie żołnierzy w trakcie ćwiczeń, szkoleń, działalności narodowej, sojuszniczej, na poligonach. Dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu brygady, gen Szkutnik podkreślił: wasz profesjonalizm, doświadczenie i zaangażowanie może być przykładem dla każdego Polaka jak spełniać właściwie swoje patriotyczne obowiązki wobec Ojczyzny.
 
Podczas capstrzyku wojewoda lubelski Lech Sprawka wspólnie z wicemarszałkiem województwa lubelskiego Zbigniewem Wojciechowskim i zastępcą prezydenta Miasta Lublin Arturem Szymczykiem złożył wieniec pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza. W ramach uroczystości żołnierze 19 LBZ odebrali akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe, odznaczenia i odznaki pamiątkowe. Wieczorny capstrzyk zakończyło odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego i defilada pododdziałów.
 
 
Fot. szer. Daniel Brzozowski/19LBZ

© 2018 Super-Polska.pl stat4u