Pierwsze w Polsce Wojskowe Targi Służby i Pracy

Autor: Małopolski UW 2023-03-20 08:46:56

W Limanowej oraz w 15 innych lokalizacjach na terenie całego kraju odbyły się Wojskowe Targi Służby i Pracy organizowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej we współpracy z Centralnym Wojskowym Centrum Rekrutacji. W wydarzeniu udział wzięli: wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.

Warto być dumnym z polskiego munduru

- Ostatnie miesiące pokazują, jak kruche jest przekonanie, że współczesny świat opiera się na porządku i międzynarodowym ładzie. Zagrożenia, którym trzeba z odwagą i determinacją stawiać czoła, w pełni uzasadniają wzmożone wysiłki na rzecz tego, aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo, zarówno nam, jak i kolejnym pokoleniom. Mamy świadomość, że nikt nie zrobi tego lepiej, niż wyspecjalizowane i profesjonalne służby mundurowe na czele z Wojskiem Polskim. Nasza armia, systematycznie umacniana i unowocześniana, jest trwałym i silnym gwarantem polskiego bezpieczeństwa. Dlatego też z ogromnym uznaniem spoglądam na żołnierzy, którzy z oddaniem pełnią tę odpowiedzialną służbę. Warto być dumnym z polskiego munduru, warto być dumnym z Wojska Polskiego! – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


Znaleźć swoją ścieżkę zawodową

- Targi były doskonałą okazją do uzyskania kompleksowych informacji o dostępnych możliwościach rozwoju zawodowego w kontekście dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, jak również służby zawodowej. Podczas Targów każdy z uczestników miał szansę na osobistą rozmowę z żołnierzami z różnych rodzajów Sił Zbrojnych, a także podchorążymi i słuchaczami wszystkich uczelni wojskowych. Ważnym elementem była możliwość złożenia wniosku o powołanie do Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej lub służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. Wojsko Polskie zaprasza w swoje szeregi! – mówi wicewojewoda Mateusz Małodziński.

Z myślą o wszystkich

Podczas Targów odbywały się pokazy sztuki walki, działania plutonu rozpoznawczego i musztry klas mundurowych z ZS Marcinkowice, ZS Tymbark i „Sybiracy”.

Wojskowe Targi Służby i Pracy były również możliwością do obejrzenia nowoczesnego sprzętu wojskowego. Zainteresowani mieli możliwość zobaczenia przeciwlotniczych zestawów rakietowych POPRAD, wyrzutni rakietowych WR-40 LANGUSTA, moździerzy samobieżnych RAK, czołgu Leopard 2A5, pojazdów AERO, wielozadaniowych pojazdów kołowych o wysokiej mobilności HMMWV, robota saperskiego, sprzętu spadochronowego oraz motocykli VERSUS.

Podczas Targów odbywały się pokazy sztuki walki, działania plutonu rozpoznawczego i musztry klas mundurowych z ZS Marcinkowice, ZS Tymbark i „Sybiracy”. Były również m.in. prezentacje pierwszej pomocy i medycyny pola walki. Na chętnych czekała wojskowa grochówka, a całość uświetnił występ Orkiestry Wojskowej w Krakowie.

Wyjątkowy dzień w życiu żołnierza

„Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic”. Właśnie tymi słowami, w drugim dniu Targów, 66 żołnierzy złożyło przysięgę na limanowskim rynku. Stanowiła ona zwieńczenie 27-dniowego turnusu szkolenia podstawowego Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, które żołnierze odbyli w 8 Bazie Lotnictwa Transportowego w Balicach.

Znaczna część żołnierzy, którzy złożyli przysięgę, będzie kontynuowała szkolenie specjalistyczne na wyznaczonych stanowiskach służbowych w jednostkach wojskowych z perspektywą wstąpienia do zawodowej służby wojskowej. Pozostali zasilą zasoby pasywnej rezerwy.

Polski mundur to symbol
- Z radością i satysfakcją patrzę również na tych z Państwa, którzy chcą pójść tą samą drogą i zasilić szeregi Wojska Polskiego. To dla Państwa są Wojskowe Targi Służby i Pracy. Liczę na to, że bogata oferta poszczególnych jednostek pozwoli zainteresowanym związać swoje zawodowe życie z polską armią. Pamiętajcie, że polski mundur to symbol – symbol siły, patriotyzmu i wierności najwyższym wartościom – dodaje wojewoda Kmita.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u