Pamięci Powstańców Styczniowych z okazji 160 rocznicy

Autor: Śląski UW 2023-03-20 08:51:37

W Bastionie św. Barbary na Jasnej Górze odbyła się dziś współorganizowana przez Wojewodę Śląskiego Jarosława Wieczorka, Dyrektora Oddziału Okręgowego NBP w Katowicach Grzegorza Bombę oraz Śląską Kurator Oświaty Urszulę Bauer uroczystość upamiętniająca 160 rocznicę Powstania Styczniowego – w ramach projektu edukacyjnego „Śladami Powstania Styczniowego w regionie częstochowskim”.

Spotkanie rozpoczęło się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego, po którym głos zabrał gospodarz miejsca, czyli Przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski. Zwrócił on uwagę zgromadzonych na wagę miejsca, gdzie odbywała się uroczystość – jesteśmy w Bastionie św. Barbary który od 2 maja ubiegłego roku, kiedy ten obiekt otwarto nazywa się Golgotą Wschodu i Kaplicą Jasnogórskiej Matki Pojednania. To miejsce, które upamiętnia ofiarę naszych przodków, ofiarę krwi i męczeństwa złożoną dla wolności Ojczyzny.[…] Jasna Góra w Powstaniu Styczniowym odegrała naprawdę znaczącą rolę. Na 87 Paulinów prawie połowa była bezpośrednio zaangażowana w działania związane z Powstaniem.
Zabierając głos w imieniu przybyłych parlamentarzystów: posłów Lidii Burzyńskiej i Mariusza Trepki pani eurodeputowana Jadwiga Wiśniewska zwracając się do licznie przybyłej młodzieży przypomniała – Święty Jan Paweł II mówił, że tylko ten rozwija skrzydła, kto ma poczucie korzeni […] dlatego dziś bardzo serdecznie dziękuję wspaniałym nauczycielom, którzy zaprosili do tego projektu uczniów, którzy chcą wiedzieć z jakiego narodu wyrastają, którzy chcą znać ducha polskiego, którzy chcą w tym duchu wyrastać. Po to, byśmy mieli siłę do zmagania się z przeciwnościami musimy znać swoje korzenie.
Po pani poseł II wicewojewoda śląski Robert Magdziarz podziękował ojcu przeorowi i ojcu Waldemarowi Pastusiakowi, kustoszowi Jasnej Góry za ugoszczenie wydarzenia. Podziękowania skierował także do europoseł J. Wiśniewskiej, abp Wacława Depo, dziękował też wszystkim zaangażowanym w realizację projektu. Odczytał także list, jaki do uczestników spotkania skierował Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, poseł Szymon Giżyński – Życzę, by poznawanie czasów Powstania Styczniowego było lekcją żarliwego patriotyzmu oraz rozumienia wielkości i znaczenia naszych narodowych dziejów. – pisał minister.
Grzegorz Bomba, dyrektor katowickiego Oddziału Okręgowego NBP w Katowicach wyjaśnił znaczenie i wartość emitowanych przez Narodowy Bank Polski okolicznościowych monet. Śląska Kurator Oświaty Urszula Bauer mówiła o owocach Powstania Styczniowego, a jego historię przypomniał pokrótce Grzegorz Nawrocki, dyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie.
Po uroczystym przekazaniu okolicznościowych monet kolekcjonerskich miastom, gminom i szkołom zaangażowanym w upamiętnianie Powstania Styczniowego, a także wręczeniu pamiątkowych tablic dla szkół zaangażowanych w projekt nastąpiła część artystyczna uroczystości.
Chór Publicznej Ogólnokształcącej Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej I st. wykonał 3 pieśni z okresu Powstania, następnie młodzież I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie przedstawiła montaż słowno-muzyczny „Kobiety duszą Powstania Styczniowego”.
Uroczystość zakończyło wspólne odśpiewanie Roty, był też czas na pamiątkowe zdjęcia.
Obecność na Jasnej Górze była też dla Roberta Magdziarza i burmistrza Szczekocin, Jacka Lipy dobrą okazją by złożyć kwiaty pod pomnikiem świętego Jana Pawła II.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u