Po raz 9 ulicami Wolsztyna przeszedł Marsz Katyński

Autor: Wielkopolski UW 2023-04-06 09:23:46

Organizowany w Wolsztynie Marsz Katyński to coroczny hołd dla blisko 22 tysięcy polskich oficerów, którzy zostali zamordowani przez Sowietów w 1940 roku w Katyniu i innych miejscach kaźni na Wschodzie. W wydarzeniu wziął udział wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Pielęgnowanie pamięci tego dramatu osobistego, rodzinnego i narodowego jest moralną powinnością i zobowiązaniem, bowiem kiedy wiosną 1940 r. mordowano elitę polskiego narodu, świat milczał. W pochodzie uczestniczą m.in. członkowie grup rekonstrukcyjnych w historycznych mundurach polskich oficerów oraz pilnujących ich funkcjonariuszy NKWD. Grupa ta w milczeniu wędruje spod cmentarza parafialnego przy ul. Lipowej poprzez ulice: Krzywą – Krótką – Rynek – Poznańską i 5 Stycznia pod Pomnik Ofiar Katynia, gdzie spoczywa urna z Ziemią Katyńską i prochy 80 ofiar zbrodni niemieckich z lat 1939-1945.

Wiązanki złożono też pod pomnikiem Powstańca Wielkopolskiego. Zaplanowano również mszę w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego oraz uroczystość na Bielniku. W tym lesie 7 listopada 1939 roku hitlerowcy rozstrzelali 11 Polaków.

- Marsz Katyński, który od blisko dekady przemierza ulice Wolsztyna, jest wyrazem hołdu dla katyńczyków. Czcimy dziś pamięć ofiar, potępiamy sprawców i przypominamy, że ogromna część wyrządzonych krzywd nigdy nie została naprawiona – podkreślił w trakcie przemówienia wojewoda Michał Zieliński.

- Katyń jest symbolem rzeczywistości nazywanej Golgotą Wschodu. Ta zbrodnia ludobójstwa odcisnęła piętno na całej naszej Ojczyźnie. Jej ofiary pozostawiły nam testament, jedyny i niepowtarzalny: niezłomnego patriotyzmu, za który zapłaciły najwyższą cenę: życie. Nie wolno nam o nich zapomnieć - dodał.

Wojewoda wielkopolski złożył również wyrazy uznania rodzinom pomordowanych, członkom Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości w Drzonowie oraz pracownikom Instytutu Pamięci Narodowej, upowszechniającym prawdę o zbrodni katyńskiej i pielęgnującym pamięć o jej ofiarach. Słowa podziękowania skierował do wszystkich osób, które aktywnie włączają się w organizację tego wolsztyńskiego wydarzenia.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u