Niezwykłe dzieło powróciło na Święty Krzyż
W Poniedziałek Wielkanocny w bazylice na Świętym Krzyżu zaprezentowano unikatowe dzieło „Spicilegium”. W wydarzeniu wziął udział wojewoda Zbigniew Koniusz.
Spicilegium” to ponad 800 stronnicowy rękopis francuskiego benedyktyna Gerarda Lefebvre de Lassus, ostatniego bibliotekarza opactwa łysogórskiego, który w 1797 osiadł na Świętym Krzyżu uciekając przed Rewolucja Francuską. Łaciński tytuł „Spicilegium” można przełożyć na „Pokłosie” lub „Spichlerz”. Zawiera on uporządkowany spis tytułów, notatek i komentarzy do woluminów znajdujących się w ówcześnie największej bibliotece średniowiecznej Polski.
Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz docenił wiele czynników, jakie złożyły się na sukces poniedziałkowej premiery.
– Znaleźli się ludzie, którzy to dzieło odnaleźli oraz tacy, którzy zechcieli wesprzeć nowe jego wydanie, ale przede wszystkim chyba Duch Św. i modlitwa sprawiły, że ta chęć w nas jest, aby wracać do historii – powiedział wojewoda.
Wydarzenie uświetnił koncert organowy Pawła Wróbla oraz występ zespołu Echo Łysicy.
W 13. rocznicę katastrofy smoleńskiej wojewoda wziął udział w Mszy świętej poprzedzającej promocję książki, sprawowanej w intencji oficerów pomordowanych w Katyniu oraz ofiar katastrofy smoleńskiej, a także złożył kwiaty przy pamiątkowej tablicy znajdującej się wewnątrz bazyliki.