Nadanie imienia „st. bryg. Marka Misia” Ośrodkowi Szkolenia SP PSP w Bydgoszczy w Tylnej Górze oraz Obchody Dnia Strażaka

Autor: MSWiA 2023-05-23 08:57:00

22 maja 2023 r. o godz. 12.00 na terenie Ośrodka Szkolenia SP PSP w Bydgoszczy w Tylnej Górze odbyła się uroczysta zbiórka z okazji nadania Ośrodkowi imienia  „st. bryg. Marka Misia” oraz obchodów Dnia Strażaka w Szkole Podoficerskiej PSP w Bydgoszczy z udziałem zastępcy komendanta głównego PSP nadbryg. dr inż. Adama Koniecznego i dyrektora Biura Edukacji KG PSP st. bryg. Tomasza Naczasa.
 

Obchody rozpoczęto polową mszą świętą, której przewodniczył kapelan krajowy strażaków st. bryg. dr Jan Krynicki oraz kapelan Ochotniczej Straży Pożarnej ksiądz prałat Roman Michalski. Następnie dowódca uroczystości kpt. Arkadiusz Jańczak złożył meldunek nadbryg. dr inż. Adamowi Koniecznemu zastępcy komendanta głównego PSP. Po złożeniu meldunku nastąpiło wprowadzenie pocztu sztandarowego Szkoły i odśpiewanie hymnu państwowego.

Podczas uroczystej zbiórki miało miejsce podpisanie pamiątkowego aktu nadania Ośrodkowi Szkolenia Szkoły Podoficerskiej PSP w Bydgoszczy w Tylnej Górze imienia „st. bryg. Marka Misia” będącego pomysłodawcą i inicjatorem budowy Ośrodka. Uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej dokonali zastępca komendanta głównego PSP nadbryg. dr inż. Adam Konieczny, st. bryg. dr inż. Jacek Antos oraz żona śp. st. bryg. Marka Misia, st. ogn. w st. spocz. Jadwiga Miś.

Otwierając uroczystość komendant Szkoły Podoficerskiej PSP w Bydgoszczy st. bryg. dr inż. Jacek Antos przemawiając do strażaków powiedział m.in.: „Uroczysta zbiórka jest szczególnym dniem dla społeczności Szkoły. Nasze coroczne strażackie święto zostało połączone z uroczystym nadaniem imienia Ośrodkowi Szkoleniowemu Szkoły Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy w Tylnej Górze. Historię powstania Ośrodka, na terenie którego mam zaszczyt Państwa dzisiaj gościć można zamknąć w krótkim cytacie „królowej przestworzy” Amelii Earhart „Najtrudniejsza jest decyzja o działaniu. Reszta to tylko wytrwałość”.

W swoim przemówieniu nadbryg. dr inż. Adam Konieczny zastępca komendanta głównego PSP zwracając się do zebranych podkreślał, że: „ Zakres pojęciowy ochrony przeciwpożarowej rozszerzył się nieprawdopodobnie i te ostatnie lata udowodniły, że Nasza formacja i ochotnicze Straże Pożarne zostały dobrze do tych zadań przygotowane. I dzisiaj mamy coraz bardziej specjalistyczny sprzęt. To właśnie tu w Szkole Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej kształceni są strażacy w podstawowym zawodzie strażak. To ta Szkoła najwięcej szkoli strażaków którzy, co jest dla mnie najważniejsze, proszą o pozdrowienie tej Szkoły, bo tak mile ją wspominają. Dzięki zaangażowaniu ówczesnego komendanta który przez 42 lat służby spędził w ochronie przeciwpożarowej i 25 lat był komendantem tej Szkoły, to ten Komendant i jego zaangażowanie przyczyniło się do pozyskania tego terenu, potem do budowy. (...) Komendant Miś zrobił to z czystego serca, dlatego to wydarzenie dzisiejsze, nie jest tylko wielkim wydarzeniem dla tej szkoły, to jest wielkie wydarzenie dla całej ochrony przeciwpożarowej w Naszym kraju”.

Podczas uroczystego apelu funkcjonariusze PSP otrzymali odznaczenia tj. Medale „za Długoletnią Służbę”; Odznaki „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”, Medale „Za Zasługi Dla Pożarnictwa”, a także awanse na wyższe stopnie służbowe i wyróżnienia w postaci dyplomów Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej za wzorową postawę i wysokie osiągnięcia w realizacji zadań służbowych.
 

Opracowanie: Wydział Prasowy KG PSP
Zdjęcia: st. str. Tomasz Grzankowski; str. Piotr Mike

© 2018 Super-Polska.pl stat4u