Zamierzali zarobić na przerzucie cudzoziemców do Niemiec

Autor: MSWiA 2023-06-16 09:06:31

Funkcjonariusze Straży Granicznej ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Ludwigsdorfie zatrzymali 6 cudzoziemców, którzy usiłowali wbrew przepisom przekroczyć polsko-niemiecką granicę. Zatrzymano także 2 Polaków, którzy pomagali im.

Funkcjonariusze Straży Granicznej ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Ludwigsdorfie, podczas rutynowego patrolu na terenie powiatu zgorzeleckiego, zatrzymali do kontroli drogowej 7-osobowego fiata na polskich tablicach rejestracyjnych. Wewnątrz pojazdu, oprócz 2 Polaków, podróżowało 6 cudzoziemców (5 obywateli Erytrei oraz obywatel Sudanu). Młodzi Polacy (w wieku 21 i 29 lat) przyznali się, że cudzoziemców mieli zawieźć do Niemiec. Sprawdzono, że cudzoziemcy nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów uprawniających ich do wjazdu i pobytu na terytorium Polski. Zostali zatrzymani za usiłowanie przekroczenia wbrew przepisom polsko-niemieckiej granicy oraz wszczęto wobec nich postępowania w sprawie zobowiązania ich do powrotu. Do czasu wydania decyzji o konieczności opuszczenia Polski wszyscy, decyzją sądu, zostali umieszczeni w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców.

Pochodzący ze Śląska Polacy zostali zatrzymani za udzielenie pomocy 6 cudzoziemcom w usiłowaniu przekroczenia wbrew przepisom granicy z Polski do Niemiec. Usłyszeli zarzuty, przyznali się do zarzucanych im czynów i skorzystali z prawa do dobrowolnego poddania się karze, która zostanie ustalona w późniejszym terminie. Dodatkowo kierowca otrzymał mandat za przewóz osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Za pomocnictwo w przekroczeniu granicy państwowej wbrew przepisom we współdziałaniu z innymi osobami grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

zdj. Nadodrzański Oddział SG

© 2018 Super-Polska.pl stat4u