Spotkanie Wojewody z Liderem Białoruskiej Opozycji Demokraktycznej Sviatlaną Tsikhanouską

Autor: Podlaski UW 2023-07-16 09:56:38

Szkolnictwo, nauczanie języka białoruskiego i sytuacja mniejszości białoruskiej w województwie podlaskim to główne tematy piątkowego (14.07) spotkania wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego z liderem Białoruskiej Opozycji Demokratycznej, szefową Zjednoczonego Gabinetu Tymczasowego Sviatlaną Tsikhanouską, które odbyło się w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim.

Sviatlanie Tsikhanouskiej towarzyszyła delegacja, w skład której wchodzili: Pavel Latushka - zastępca szefa Zjednoczonego Gabinetu Tymczasowego, doradca dyplomatyczny Dzianis Kuchynski, przedstawiciel ds. Odrodzenia Narodowego Alina Koushyk, szef Fundacji "Tutaka" Paweł Stankiewicz oraz przedstawiciel mniejszości białoruskiej w Podlaskiem Eugeniusz Wappa.

Goście wojewody podlaskiego poruszyli temat funkcjonowania liceów ogólnokształcących z białoruskim językiem nauczania w Bielsku Podlaskim i Hajnówce oraz zajęć dodatkowych z języka białoruskiego dla uczniów szkół podstawowych, którzy od niedawna mieszkają w Polsce.

Uczestnicy spotkania krótko omówili także sytuację mniejszości białoruskiej w województwie podlaskim. Wojewoda podkreślił, że polskie państwo respektuje prawa mniejszości narodowych, a także dofinansowuje ich działalność z budżetu państwa czy też przekazując środki samorządom.

- Broniąc polskiej granicy, osłabiamy także reżim Łukaszenki na Białorusi. Życzę Państwu, aby Białoruś była wkrótce wolnym i demokratycznym krajem i możliwy był powrót do niej już w roli gospodarzy - mówił wojewoda Bohdan Paszkowski.

Sviatlana Tsikhanouska podziękowała za dotychczasową współpracę i wsparcie białoruskiej mniejszości w województwie podlaskim, a także wyraziła nadzieję na to, że Białorusini, którzy musieli opuścić swój kraj i znaleźli dom tymczasowy na Podlasiu, zachowają swoje język i kulturę.

W spotkaniu wzięli również udział: Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Białorusi Artur Michalski, wicekurator oświaty Barbara Buraczewska, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców PUW Ewa Wojewódko oraz dyrektor Wydziału Programów Rządowych i Funduszy Europejskich PUW Jarosław Worobiej.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u