8 OSÓB ZATRZYMANYCH W ZWIĄZKU Z UJAWNIANIEM NIELEGALNEGO PROCEDERU SKŁADOWANIA ODPADÓW

Autor: MSWiA 2023-07-29 09:07:20

Policjanci z Dolnego Śląska działając z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska we Wrocławiu, przerwali nielegalny proceder polegający na gospodarowaniu różnego rodzaju odpadami przez osoby nieposiadające żadnych uprawniań do prowadzenia tego typu działalności. Ponieważ działania te zagrażały bezpośrednio środowisku naturalnemu funkcjonariusze przystąpili do działań natychmiast. Zatrzymali podejrzanych na gorącym uczynku przestępstwa, gdy odpady były wysypywane na jednej z działek w powiedzie wołowskim. Transporty z wykorzystaniem pojazdów ciężarowych zostały zabezpieczone do dalszych czynności, a w tej sprawie zatrzymano łącznie 8 osób, z czego 2 zostały już decyzją sądu tymczasowo aresztowane.

Czynności w tej sprawie policjanci z komendy wojewódzkiej i miejskiej we Wrocławiu oraz inspektorzy WIOŚ, prowadzili już od kilku tygodni. Ustalili, że nielegalne transport odpadów mogą odbywać się w godzinach wczesnoporannych, więc nie czekając ani chwili dłużej zorganizowali obserwacje i zatrzymali na gorącym uczynków sprawców.

Na terenie jednej z oddalonych od zabudowań działek w powiecie wołowskim, funkcjonariusze zatrzymali kierowców pojazdów, gdy wyładowywali różnego rodzaju odpady komunalne. Pozostałe transporty zostały zabezpieczone do dalszych czynności.

W związku z pojawiającym się zagrożeniem, w czynnościach na miejscu brali udział także strażacy z Jednostki Ratownictwa Chemicznego Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu, którzy wykonali badania potwierdzające obecność także odpadów niebezpiecznych.
Zostały również pobrane do badań próbki wody ze znajdującego się w pobliżu zbiornika oraz rzeki, które badają teraz eksperci z wrocławskiego oddziału Laboratorium Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie.

Wspólne działania policjantów z Wrocławia i pracowników WIOŚ doprowadziły do zatrzymania 8 osób, którym przedstawiono zarzuty z art. 183 § 1 Kodeksu karnego.

Zgromadzony przez policjantów materiał dowodowy, dał także podstawę do podjęcia przez sąd decyzji o zastosowaniu wobec dwóch z mężczyzn, środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące. Wobec pozostałych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji oraz zakazu opuszczania kraju.

Za zarzucane czyny, o które są podejrzani, grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

asp. szt. Łukasz Dutkowiak
Rzecznik Prasowy
KWP we Wrocławiu

Źródło foto/wideo: Policja/WIOŚ

© 2018 Super-Polska.pl stat4u