PATROLE KONNE STRZEGĄ GRANICY Z BIAŁORUSIĄ

Autor: MSWiA 2023-08-07 08:52:37

O bezpieczeństwo granicy wschodniej Państwa dbamy również przy wykorzystaniu koni. Taki duet niezwykle sprawdza się w trudnych warunkach terenowych jakie występują na granicy z Białorusią. Jesteśmy w stanie dotrzeć w miejsca trudno dostępne, gdzie nie wjadą służbowe pojazdy. Zwierzęta obecnie stacjonują w Stadninie Koni w Janowie Podlaskim.

Wyjątkowe duety – policyjne konie i ich jeźdźcy strzegą nienaruszalności wschodniej granicy Państwa oraz terenów przygranicznych. Mundurowi na koniach patrolują teren wzdłuż rzeki Bug - naturalnej granicy z Białorusią. Sprawdzają również przygraniczne masywy leśne. Na koniach mundurowi są w stanie dotrzeć w miejsca trudno dostępne, takie do których nie dojadą pojazdami służbowymi.

Policjanci i konie służbowe z patrolu konnego.

Policyjni jeźdźcy mają lepszą widoczność i mogą z dalszej odległości dostrzec niebezpieczne sytuacje. Ponadto konie reagują na zagrożenie szybciej niż człowiek.

Policjanci na koniach podaczas patrolu.

Policjanci z Zespołu Konnego Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej w Tomaszowie Mazowieckim w składzie mł.asp. Agnieszka Walczak oraz mł.asp. Sławomir Sulgostowski podkreślają, że taki rodzaj służby jest połączeniem pracy z pasją. Służba wspólnie z Jaworem i Junatem daje im dużo satysfakcji i motywuje do działania. 

Patrol konny i słupek graniczny Polski.

Należy podkreślić, że koń, który pełni służbę w Policji musi przejść specjalistyczne szkolenie. Oswaja się tam z nietypowymi sytuacjami, hukiem czy też dymem. Konie, które obecnie patrolują wschodnią granicę stacjonują w Stadninie Koni w Janowie Podlaskim.

młodszy aspirant Małgorzata Skowrońska

 


  •  

© 2018 Super-Polska.pl stat4u