Dworzec we Włocławku otwarty dla podróżnych

Autor: Kujawsko-Pomorski UW 2023-08-11 08:57:57

9 sierpnia 2023 r. udostępniono podróżnym dworzec we Włocławku. To już 83. inwestycja zakończona w ramach największego w historii Polski programu przebudowy dworców kolejowych, realizowanego przez Polskie Koleje Państwowe SA.


 

— Otwarcie dworca we Włocławku to kolejny element konsekwentnej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy Kujaw zyskali dzięki temu dostęp do bezpiecznej i ekologicznej infrastruktury kolejowej oraz komfort podróży na trasie do Warszawy i Torunia. Mam nadzieję, że tak ciekawy pod względem architektonicznym budynek dworca stanie się wizytówką Włocławka oraz ułatwi pasażerom podróżowanie koleją. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do końca 2023 roku prawie 3 mld zł na modernizację blisko 200 dworców — powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.


Nowy dworzec jest budynkiem trzykondygnacyjnym. Na parterze znajduje się wydzielona strefa dla podróżnych z dwiema poczekalniami, toaletami i pokojem dla opiekuna z dzieckiem. Po dwóch stronach holu są pomieszczenia przeznaczone na kasy biletowe – w części południowej dla przewoźników kolejowych, a w części północnej dla operatorów komunikacji miejskiej oraz regionalnych połączeń autobusowych. Na parterze zostały ponadto wydzielone pomieszczenia z przeznaczeniem na lokale komercyjne, a na piętrze na potrzeby Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta Włocławek.

Obiekt jest w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przy głównych wejściach do budynku powstały pochylnie, a wewnątrz obiektu zamontowane dwie windy, prowadzące z poziomu -1 na parter w części południowej oraz z parteru na piętro w części północnej. Do potrzeb osób z niepełnosprawnościami dostosowane są kasy biletowe, a także toalety. W budynku pojawiły się również udogodnienia dla osób niewidomych i niedowidzących w postaci ścieżek prowadzących czy dotykowych map i oznaczeń.

— Dworzec we Włocławku pozytywnie zaskakuje oryginalnością i dowodzi, że PKP SA na pierwszym miejscu stawiają komfort podróżnych. Obiekt ten to kolejny przykład tego, że Program Inwestycji Dworcowych realizowany przez PKP SA nie tylko znacząco poprawia komfort podróżowania koleją, ale także zmienia obraz dużych miast i małych miejscowości, w których w ramach programu modernizowane są zabytkowe budynki dworców oraz powstają zupełnie nowe, unikalne obiekty. Taki jest właśnie dworzec we Włocławku, który istotnie zmienia obraz architektoniczny tej części miasta — stwierdził członek zarządu PKP SA Ireneusz Maślany.


Zmiany widoczne są także na zewnątrz. Dworzec we Włocławku został zaprojektowany jako reprezentacyjny obiekt otwierający się na plac dworcowy. Forma budynku jest dynamiczna, nowoczesna, nawiązująca do kolei i prędkości, natomiast dach sprawia wrażenie unoszenia się nad prostą bryłą dworca. Dworzec wykończony został miedzianą blachą oksydowaną w ceglasto-brązowym kolorze oraz białą okładziną z płyt kompozytowych.

Na dachu dworca zamontowano panele fotowoltaiczne do zasilenia budynku. Oświetlenie obiektu zrealizowano w energooszczędnej technologii LED. Dworzec wyposażono również w system inteligentnego zarządzania budynkiem, który steruje pracą urządzeń i instalacji, a także optymalizuje zużycie energii elektrycznej, cieplnej oraz wody. Nadzoruje on również prace nowoczesnych systemów bezpieczeństwa, w tym monitoringu czy kontroli dostępu.

Metamorfozę przeszła także przestrzeń wokół dworca. W południowej części pojawiła się wiata rowerowa z 48 stanowiskami, skwer z ławkami i pergolą. Ławki pojawiły się też w części północnej oraz obok wejścia głównego do dworca i na peronie nr 1. Przy budynku przygotowano 21 miejsc postojowych dla samochodów osobowych, z czego dwa miejsca przeznaczone są dla osób z niepełnosprawnościami.

Koszt budowy dworca we Włocławku wyniósł ok. 37,7 mln zł. Inwestycja została dofinansowana ze środków budżetu państwa.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u