Mieszkańcy Gmin: Sztabin i Suwałki podziękowali za plony

Autor: Podlaski UW 2023-08-22 08:54:59

Była wspólna modlitwa, dożynkowe korowody, dzielenie się chlebem i moc atrakcji na scenach. Rolnicy z Gmin: Sztabin i Suwałki w niedzielę (20.08) dziękowali za tegoroczne plony podczas tradycyjnych dożynek. W Sztabinie i miejscowości Żyliny była Bogusława Szczerbińska - wicewojewoda podlaski.

Polska wieś coraz lepiej się rozwija, a nasi rolnicy nie mają się czego wstydzić w porównaniu do Europy Zachodniej. Przy tym cały czas pielęgnują tradycję, a to jest bardzo ważne, bo nie da się zbudować silnego państwa, zapominając o jego korzeniach. Ważną w tym rolę odgrywają kobiety - rolniczki, panie skupione w Kołach Gospodyń Wiejskich - dziś możemy tu oglądać wykonane przez nie piękne wieńce dożynkowe, ale wiemy o ich pracy na co dzień - mówiła wicewojewoda Szczerbińska. - Wszystkim rolnikom dziękuję za ciężką pracę i poświęcenie, mam nadzieję, że przyniosą Wam wiele satysfakcji z tegorocznych plonów - dodała.

Dożynki Gminne w Sztabinie i w Żylinach (Gmina Suwałki) rozpoczęły msze święte: w kościele pw. M. B. Częstochowskiej w Żylinach i w kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Sztabinie. Po wspólnej modlitwie barwne korowody uczestników z wieńcami dożynkowymi przeszły na miejsce imprez, gdzie na wszytkich czekało wiele atrakcji.

Punktem głównym był tradycyjny obrzęd przekazywania i dzielenia się chlebem wypieczonym ze zbóż z tegorocznych zbiorów. Władze Gmin: wójt Suwałk Zbigniew Mackiewicz oraz wójt Sztabina Jarosław Karp rostrzygnęli konkursy na najładniejsze wieńce dożynkowe czy bukiety z kwiatów i owoców. Na scenie zaprezentowały się lokalne zespoły, orkiestry dęte oraz artyści muzyki rozrywkowej.

Podczas Dożynek Gminnych w Sztabinie mieszkańcy mogli odwiedzić także stoisko Rodzina 800+, gdzie pracownicy Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego informowali o zmianie w wysokości świadczenia z 500 do 800 zł miesięcznie od nowego roku, a animatorzy zapraszali dzieci do wspólnej zabawy.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u