PRZEKAZANIE MISIÓW PROFILAKTYCZNYCH POLICJI PRZEZ RZECZNIKA PRAW DZIECKA

Autor: MSWiA 2023-09-12 08:35:15

11 września 2023 r. (poniedziałek) o godz. 11.00 w budynku Komendy Rejonowej Policji Warszawa I przy ul. Zakroczymskiej 3C odbyło się podpisanie porozumienia o współpracy między Rzecznikiem Praw Dziecka a Komendantem Głównym Policji w zakresie przekazania dzieciom w sytuacjach kryzysowych misiów profilaktycznych. W ramach tego porozumienia Rzecznik Praw Dziecka przekazał Policji 5 000 pluszowych misiów, które będą wręczane przez policjantów dzieciom w sytuacjach kryzysowych lub potrzebującym wsparcia.

Porozumienie o współpracy zostało podpisane przez Rzecznika Praw Dziecka – Pana Mikołaja Pawlaka oraz Komendanta Głównego Policji reprezentowanego przez Zastępcę Komendanta Głównego Policji – nadinsp. Romana Kustera. W spotkaniu uczestniczyli również Dyrektor Biura Prewencji KGP – insp. Robert Kumor, Zastępca Komendanta Stołecznego Policji – insp. Tomasz Znajdek oraz Komendant Rejonowy Policji Warszawa I – mł. insp. Marek Żyra.

W swojej codziennej służbie policjanci podejmują szereg interwencji, w których uczestniczą najmłodsi. Bywają one ofiarami zdarzeń drogowych, aktów przemocy, ale także świadkami  sytuacji, które pozostawiają w psychice dziecka uraz i głęboką traumę. Pluszowy miś, który wręczy dziecku policjant na miejscu interwencji, ma ułatwić mu nawiązanie kontaktu z dzieckiem w trudnych dla niego okolicznościach. Pluszowa maskotka ma także pomóc odciągnąć uwagę najmłodszych od okoliczności zdarzenia, które bywają dla niego traumatyczne. Problemy psychiczne po przeżyciu kryzysowego wydarzenia mogą pojawić się z dużym opóźnieniem, dlatego przekazane przez Rzecznika Praw Dziecka pluszaki mają na swojej koszulce numer Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12. Połączenie z nim jest bezpłatne. Telefon czynny jest codziennie całą dobę. Mogą z niego korzystać zarówno dzieci, jak i ich rodzice czy opiekunowie. U dyżurujących pod tym numerem specjalistów zyskają profesjonalne wsparcie psychologiczne i prawne.

Ponadto młodzi ludzie mogą kontaktować się również przez specjalny czat (dostępny także w jęz. ukraińskim), poprzez stronę https://brpd.gov.pl. 

Warto wspomnieć, że w maju 2023 r. Biuro Rzecznika Praw Dziecka przekazało Policji 6 000 plakatów oraz naklejek promujących Dziecięcy Telefon Zaufania, które trafiły do jednostek Policji w kraju.

(KGP / mk)

© 2018 Super-Polska.pl stat4u